Nedelja,
9. 2. 2014,
10.25

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 9. 2. 2014, 10.25

8 let, 8 mesecev

V BiH so se znova zbrali protestniki (foto in video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V več mestih v Bosni in Hercegovini se je danes znova zbralo več tisoč protestnikov. Medtem je v Mostar dopotoval hrvaški premier Zoran Milanović in pozval k umiritvi razmer.

Protestniki so se začeli zbirati ob 12. uri. Najprej so protestirali pred zgradbo predsedstva BiH, nato pa so se premaknili pred zgradbo policije in zatem še pred tožilstvo. Zahtevajo izpustitev vseh, ki so bili priprti po petkovih izgredih, pa tudi odstop vlade Federacije BiH. Zahtevajo še zmanjšanje plač in javnih izdatkov, ukinitev kantonov in izničitev vseh škodljivih dogovorov o privatizaciji. Število protestnikov se iz minute v minuto veča. Protestniki vztrajajo, da niso huligani.

Protestniki so se zbrali tudi v Bihaću, kjer prav tako zahtevajo odstop kantonalne vlade. To zahtevajo že od četrtka, vendar jih predsednik tamkajšnje kantonalne vlade Hamdija Lipovača zavrača. Napovedal je sicer, da bi se s predstavniki protestnikov sestal v ponedeljek.

Premierja kantonskih vlad v Tuzli in Zenici, Sead Čaušević in Munib Huseinagić, sta odstopila že v petek, potem ko so protestniki vdrli v stavbe kantonskih vlad in jih zažgali. V soboto je odstopil tudi predsednik kantonske vlade v Sarajevu Suad Zeljković, potem ko so protestniki napadli stavbo kantonske vlade in tudi državnega predsedstva. "Od jutri bodo lahko vsi tisti, ki tako radi plenijo, začeli graditi lepšo prihodnost Sarajeva," je bil ciničen Zeljković.

Milanović v Mostarju pozval k umititvi razmer Medtem je v Mostar nenapovedano dopotoval predsednik hrvaške vlade Milanović in pozval k umiritvi razmer. "Do tega ne bi prišlo, če bi Bosna in Hercegovina imela jasno in koherentno politiko o tem, kaj si želi," je dejal po ogledu stavbe kantonalne vlade v Mostarju, ki so jih v petek razjarjeni protestniki razdejali in zažgali.

Oglejte si petkov video iz Sarajeva, ko so specialne enote policije protestnike pregnale do obrežja reke Miljacke.

Dačić: Že iskra lahko znova razvne spopade v regiji V zvezi z nemiri v BiH pa se je oglasil tudi srbski premier Ivica Dačić, ki se trenutno sicer mudi v ZDA. Kot je opozoril v pogovoru za Glas Amerike (Voice of America), je dovolj že samo iskra, pa bi se v regiji lahko znova razvneli spopadi.

Opozoril pa je, da pri protestih v BiH ne gre le za socialno dimenzijo, ampak tudi za "določene politične zahteve, ki gredo k sistemu "en človek, en glas" in k ukinitvi entitet ter pravic narodov v BiH". To pa po njegovih besedah odpira začaran krog, zaradi katerega je sploh prišlo do vojne v BiH, povzemajo srbski mediji.

Spopadi se lahko razširijo tudi na Republiko srbsko V povezavi s protesti se bodo še danes v Beogradu sestali podpredsednik srbske vlade Aleksandar Vučić ter predsednik Republike Srbske Milorad Dodik ter vodja največje opozicijske stranke v tej srbski entiteti BiH, Mladen Bosić. Dodik je že opozoril, da bi se protesti, ki se sicer odvijajo zgolj v mestih bošnjaško-hrvaške Federacije BiH, lahko razširili tudi na Republiko srbsko, česar pa si ne želi.

Inzko: Protesti so upravičeni Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Valentin Inzko je ocenil, da bi v primeru stopnjevanja nasilja lahko razmislili tudi o enotah EU. "O stanju v BiH bomo v torek govorili na mednarodnem upravljalnem odboru. Avstrija bo povečala svoje število vojakov v BiH. Če se bo stanje stopnjevalo, bomo morali razmišljati o enotah EU. Vendar za zdaj še ne," je dejal za dunajski Kurier.

"Ljudje dolgo niso protestirali, ker jim je bil mir po vojni z več kot sto tisoč mrtvimi zelo pomemben," je Inzko ocenil, da so protesti upravičeni in da je do njih privedla predvsem socialna krivica. Hkrati je potrdil, da je vzrok za kaos v državi delno tudi državna ureditev, ki ne deluje in jo je utemeljil daytonski sporazum.

Petkov vrhunec protestov Protesti so se začeli v sredo v Tuzli, predvsem zaradi slabega socialnega položaja v mestu in državi, v kateri naj bi bila stopnja brezposelnosti kar 44-odstotna. Nato so se razširili tudi na druga mesta v BiH in v petek dosegli vrhunec. Izbruhnilo je nasilje, pri čemer je bilo ranjenih okoli 200 ljudi, več deset pa so jih prijeli.

Policija se je ponekod celo pridružila protestnikom in jim ni preprečevala uničevanja in zažiganja vladnih poslopij, zaradi česar se že pojavljajo pozivi, da bi moral odstopiti notranji minister Fahrudin Radončić. Ta je izrazil razumevanje protestnikov in ocenil, da je pravi vzrok za njihov izbruh pomanjkanje pravega boja proti korupciji in socialna hladnost mnogih politikov.

Kacin: BiH je preskočila dve stopnici na poti k EU Proteste je kot pozitivne ocenil tudi evropski poslanec iz Slovenije Jelko Kacin, ki je dejal, da je BiH se tem preskočila dve stopnici na poti k Evropski uniji. Po tem, kar se je zgodilo v Tuzli in drugih mestih v Federaciji BiH, mora politikom postati jasno, da ni več nedotakljivih in da bodo zadeve šle v smer, ki je sami ne želijo, je dejal.