Ponedeljek,
17. 2. 2014,
7.51

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 17. 2. 2014, 7.51

9 let

Ugrabljeno etiopsko letalo pristalo v Ženevi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Letalo Ethiopian Airlinesa, ki je bilo na poti iz etiopske prestolnice Adis Abebi v Rim, je bilo po ugrabitvi prisiljeno pristati na letališču v Ženevi.

Ženevska policija je potrdila, da je ugrabljeno letalo prispelo na letališče, vsi potniki in posadka pa so na varnem.

Letalo je ugrabil 31-letni etiopski kopilot, ki je po lastnih navedbah izkoristil trenutek, ko je šel pilot na stranišče. Etiopijec je vzpostavil povezavo z ženevskim letališčem in sporočil, da potrebujejo gorivo, šele nato pa je naznanil ugrabitev.

"Dejal je, da se v svoji državi počuti ogroženega, zato želi v Švici zaprositi za azil," je o ugrabitelju na novinarski konferenci dejal tiskovni predstavnik ženevske policije Eric Grandjean in dodal, da Etiopijec pri sebi ni imel orožja.

Etiopijec naj bi še danes stopil pred sodnika, po Grandjeanovih besedah pa bi lahko bil obtožen za ugrabitev, za kar mu grozi do 20-letna zaporna kazen.

Letalo, ki je v Adis Abebi vzletelo ob 00.30 po lokalnem času, bi moralo po voznem redu ob 4.40 pristati v Rimu.

Švicarski lovci očitno letijo le od osmih do petih Ko je v švicarski Ženevi nepričakovano pristalo etiopsko potniško letalo, ki ga je v želji po azilu v Švici ugrabil kopilot, v zraku ni bilo nobenih lovskih letal. Kot so morali osramočeni priznati v švicarskem letalstvu, lovcev v zraku ni bilo, ker je do ugrabitve prišlo zunaj uradnih delovnih ur med osmo zjutraj in peto popoldne.

Kot je pojasnil tiskovni predstavnik švicarskega letalstva Laurent Savary, je razlog za to, da je švicarska flota lovskih letal F-18 in F-5 ostala na tleh, ta, da je letalstvo na razpolago le v času uradnih ur, te pa so med 8. uro in poldnevom ter nato od 13.30 do pete ure popoldan. Ob koncih tedna uradnih ur sploh ni.

Gre pač za "vprašanje proračuna in števila zaposlenih" "Švica ne more posredovati, ker so njena letalska oporišča ponoči in ob koncih tedna zaprta," je bil jasen Savary. Kot je še dodal, gre pri tem pač za "vprašanje proračuna in števila zaposlenih".

Kot je še pojasnil, Švica pri nadzoru svojega zračnega prostora v času, ko ni uradnih ur, tesno sodeluje s sosednjimi državami, še posebej s Francijo, poleg tega pa ves čas poteka elektronski nadzor. Sumljivo letalo lahko v švicarski zračni prostor tako pospremijo tudi francoska lovska letala, je pojasnil.

A dovoljenja za morebitno sestrelitev letala nad Švico francoska letala nikakor nimajo, je še poudaril, saj gre pri tem za vprašanje nacionalne suverenosti.