Tina Vovk

Torek,
25. 2. 2014,
10.08

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 25. 2. 2014, 10.08

8 let, 8 mesecev

Turški premier sinu naročil, naj skrije ogromne količine denarja?

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Urad turškega premierja Recepa Tayyipa Erdogana je sporočil, da so posnetki, na katerih Erdogan s sinom govori o tem, kako naj skrijejo večje količine denarja, lažni in popolnoma neresnični.

Na avdioposnetkih, v ponedeljek pozno zvečer objavljenih na YouTubu, naj bi Erdogan na dan, ko se je izvedelo, da bo potekala velika preiskava o podkupovanju v njegovi vladi, sina Bilala prosil, naj umakne gotovino iz več njegovih hiš. Oče in sin naj bi na posnetkih po telefonu govorila o tem, da je treba denar "spraviti na nulo" tako, da ga razdelijo med nekaj poslovnežev in vložijo v več projektov, Bilal pa v nekem trenutku omeni, da je treba skriti še okoli 30 milijonov evrov.

Korupcijski škandal, ki je izbruhnil 17. decembra lani, ko so priprli poslovneže iz kroga blizu Erdogana in sinove treh ministrov njegove vlade, postaja eden največjih izzivov Erdoganove 11-letne vladavine. Ta je bila zamajana že lani z množičnimi protesti.

Posnetki, ki so se pojavili dva dni zatem, ko je Erdoganova stranka začela volilno kampanjo za lokalne volitve, bi bili lahko zadnji v vrsti odkritij v korupcijskem škandalu, ki so ga po Erdoganovih besedah priredili z namenom, da ga spravijo z oblasti. Agencija Reuters ni mogla preveriti pristnosti avdioposnetkov.

Krizni sestanek Erdoganov urad je kmalu po objavi sporočil, da so posnetki "popolnoma neresnični in delo nemoralne montaže". Po objavi je Erdogan sklical nujni sestanek s svojim namestnikom Besirom Atalayem, ministrom za notranje zadeve Ekfanom Alom in vodjo obveščevalne službe Hakanom Fidanom.

Sestalo se je tudi vodstvo glavne opozicijske Republikanske narodne stranke (CHP), njen predstavnik pa je vlado pozval k odstopu.

Šepava pojasnila o bogastvu Ameriške depeše, ki jih je razkril WikiLeaks, so razkrile, da je konec leta 2004 tedanji ameriški veleposlanik v Turčiji Eric Edelman zapisal, da so iz več virov izvedeli, da naj bi imel Erdogan osem švicarskih računov ter da "so njegova pojasnila, da njegovo bogastvo izhaja iz poročnih daril, ki jih je prejel njegov sin, in da za izobraževanje vseh njegovih štirih otrok plačuje turški poslovnež, precej šepava".

Edelman je v drugi depeši poročal, da trditve o Erdoganovem jemanju podkupnin, ko je bil župan Istanbula, niso bile nikoli dokazane, da pa mu je vir zatrdil, da je imel veliko koristi od privatizacije Tüprasa, turške državne rafinerije, pri kateri so sodelovali tudi Rusi, ter da so v sumljive posle vpleteni številni Erdoganovi tesni sodelavci.