Vodja zimbabvejske opozicije Morgan Tsvangirai meni, da bi morali zimbabvejskemu predsedniku Mugabeju predlagati "časten odhod" z oblasti in da se prehodna vlada ne bi smela obdržati več kot dve leti.
Vodja Gibanja za demokratične spremembe Tsvangirai je za britansko televizijo Channel 4 še izrazil upanje, da bodo pogovori med njegovo stranko in Mugabejevo vladajočo stranko ZANU-PF privedli do politične sprave. V pogovoru za televizijo Channel 4 pa vseeno ni želel komentirati kakšne vloge naj bi oba zasedla v začasni vladi.
Po besedah Tsvangiraija bi morali stranki med pogajanji razpravljati o njegovi in vlogi Mugabeja v načrtovani prehodni vladi.
Vlada bi si morala prizadevati za ublažitev krize
Tsvangirai, ki se je prejšnji mesec zaradi, kot je dejal, nasilja in ustrahovanja privržencev vlade, umaknil iz predsedniške tekme z Mugabejem, meni, da bi si morala prehodna vlada prizadevati za ublažitev krize. Tako bi se morala v prihodnjih v ne več kot dveh letih dotakniti tudi vprašanj, povezanih z zakoni, ustavo, humanitarnim posredovanjem in gospodarskim okrevanjem.
Dodal je še, da bi moralo priti tudi do ločevanja med predsednikom države in izvršno oblastjo.
Mugabe in Tsvangirai na štiri oči
Po Tsvangiraijevih besedah sta z Mugabejem že imela devetdeset minutne pogovore na štiri oči, na katerih sta razpravljala o prihodnosti Zimbabveja, ki ga šibijo hiperinflacija, brezposelnost in pomanjkanje hrane.
Čeprav si po njegovih besedah Mugabe "zatiska oči" pred nasiljem v Zimbabveju, je Tsvangirai prepričan, da se vsi strinjajo, da je treba krizo preko tranzicijskega procesa ublažiti. Pogovori o delitvi oblasti se bodo nadaljevali v nedeljo, je po srečanju z Mugabejem v sredo dejal južnoafriški predsednik Thabo Mbeki.
Pogajanja zašla v slepo ulico
Pogajanja so se v torek zaključila ob namigovanju Gibanja za demokratične spremembe, da so prišla do mrtve točke. Za Channel 4 je Tsvangirai omenil, da je prišlo do zapletov, ni pa rekel, da so zašli v slepo ulico.