Torek,
19. 8. 2008,
9.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 19. 8. 2008, 9.32

8 let, 7 mesecev

Sudan grozi s posledicami v primeru naloga za aretacijo al Baširja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kartum grozi s posledicami za pripadnike ZN v Sudanu, če bo Mednarodno kazensko sodišče (ICC) izdalo nalog za aretacijo predsednika države Omarja al Baširja.

Ašraf Kazi, posebni predstavnik generalnega sekretarja ZN za nadzor nad mirovnim sporazumom med severom in jugom Sudana iz leta 2005, je v ponedeljek člane Varnostnega sveta ZN seznanil z delom misije ZN (Unmis), ki z 10.000 pripadniki skrbi za mir med severom in jugom Sudana, sklenjenim leta 2005. Kot je dejal, je ta mir še vedno krhek, saj primanjkuje zaupanja. Opozoril je, da bi neuspeh Unmisa pomenil, da tudi v Darfurju na zahodu Sudana ne bo mirne rešitve. V Darfurju je od leta 2003, ko je izbruhnil oborožen upor proti vladi v Kartumu, umrlo 300.000 ljudi, 2,7 milijona jih je bilo razseljenih. Kazi: Sprejemamo vse potrebne previdnostne ukrepe Tožilec ICC Luis Moreno-Ocampo je al Baširja 14. julija obtožil genocida v Darfurju in sodišče zaprosil za izdajo naloga za aretacijo, o čemer pa sodišče še ni odločalo. Kazi je dejal, da so od predstavnikov sudanske vlade dobili jasne namige, da bo v primeru izdaje zapornega naloga prišlo do težav za pripadnike obeh misij ZN v Sudanu. Poleg Unmisa namreč v Darfurju poteka tudi skupna mirovna misija Afriške unije in ZN (Unamid), ki pa še ni uspela zbrati predvidenih 26.000 pripadnikov. Kazi je dejal, da sprejemajo vse potrebne previdnostne ukrepe.

Sicer pa je Kazi v VS ZN branil postopke pripadnikov misije Unmis, ki so maja klavrno posredovali ob izbruhu spopadov med vojskama severa in juga Sudana v mestu Abyei. Kazi je dejal, da misija ni imela mandata, da posreduje med dvema regularnima vojskama, ki sta se spopadli s tanki, topovi, raketami in drugim orožjem. Zatrdil je, da so sicer rešili več kot 100 civilistov. V bojih je umrlo 89 ljudi, od tega 18 civilistov.

Sudanski predsednik se udeležuje afriško-turškega vrha Al Bašir je medtem v ponedeljek začel svoj prvi obisk v tujini, odkar ga je Moreno-Ocampo obtožil vojnih zločinov, zločinov proti človečnosti in genocida v Darfurju. Sudanski predsednik se namreč v turškem Carigradu udeležuje afriško-turškega vrha. Organizacija Human Rights Watch je na Ankaro naslovila pismo, v katerem izraža zaskrbljenost, ker se je odločila povabiti al Baširja, in jo poziva, naj se upre vsakemu poskusu suspendiranja preiskave ICC.

Vrha, posvečenega krepitvi in razširitvi sodelovanja med Turčijo in afriško celino, se sicer poleg al Baširja in predstavnikov Turčije udeležuje še okoli 50 najvišjih predstavnikov afriških držav, med katerimi pa ni zimbabvejskega predsednika Roberta Mugabeja. Vrh se bo začel danes.