Petek,
17. 5. 2013,
16.47

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 17. 5. 2013, 16.47

9 let, 2 meseca

Standard & Poor's svari Rusijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Po mnenju bonitetne agencije naj bi bili pred Rusijo težki časi, če ne bo izboljšala naložbenega ozračja in izpeljala privatizacije in reform.

Rusko gospodarstvo je zadnje desetletje spremljala predvsem neprekinjena gospodarska rast, zahvaljujoč njihovi naftni industriji. A zdaj ko so se cene nafte stabilizirale, bo po mnenju bonitetne agencije Standard & Poor's treba v Rusiji izpeljati agresivne reforme, sicer osmo največje gospodarstvo na svetu čakajo težki časi.

Gospodarska rast v Rusiji naj bi se namreč letos upočasnila in pristala na treh odstotkih, so zapisali v poročilu, kar bi bila najnižja gospodarska rast po letu 1999. Brez potrebnih reform pa naj bi na tej nizki ravni tudi ostala. Evropska banka za rekonstrukcijo in razvoj ji napoveduje zgolj 1,8-odstotno rast, rusko gospodarsko ministrstvo pa 2,4-odstotno.

Pri Standard & Poor's se bojijo, da ruske oblasti niso pripravljene na ukrepanje v primeru poslabšanja stanja. Rusija bi morala po njihovem mnenju omogočiti boljši dostop tujim vlagateljem, ki naj bi se v Rusiji redno srečevali s sovražnim okoljem. Skrb vzbuja tudi veliko število ruskih podjetij, ki so v državni lasti, vladna vnema do napovedane privatizacije pa popušča. Lani je sicer Rusija zbrala štiri milijarde evrov s prodajo deleža največje ruske banke Sberbank, v kateri pa je vseeno obdržala 57,6-odstotni delež. Druga največja ruska banka VTB bo svoje delnice na borzo poslala prihodnji mesec, ko naj bi vlada svoj delež v banki s 75 znižala na 61 odstotkov.

Po mnenju direktorja Standard & Poor's Kaija Stukenbrocka tem odprodajam težko rečemo privatizacija, saj vlada svojih deležev ne prodaja, da bi sprostila trg ali zmanjšala vpliv države v podjetjih, temveč da bi zbrala dodatna sredstva ali dokapitalizirala banke. Tuji vlagatelji so tako kritični, da Rusija daje na trg majhne deleže podjetij in da najbolj privlačna državna podjetja, kot je naftna družba Rosneft, niso na seznamu privatizacije. Rusko gospodarstvo je sicer v prvem četrtletju na letni ravni imelo 1,6-odstotno rast, kar je 0,5 odstotne točke več od aprilskih ocen ruske vlade, a še vedno občutno manj kot v enakem obdobju lani. V prvih treh mesecih leta 2012 je Rusija namreč zabeležila 4,8-odstotno gospodarsko rast.

Analitičarka Julia Cepljajeva iz francoskega bančnega velikana BNP Paribas je pojasnila, da je bila prva šibkejša vladna ocena verjetno namenjena predvsem kot opozorilo, da bi morali vlada in centralna banke čim prej sprejeti ukrepe za spodbujanje gospodarstva.

Ruski minister za gospodarski razvoj Andrej Belousov je tako nedavno opozoril, da lahko Rusija brez novih ukrepov za spodbujanje gospodarstva že v drugem četrtletju zdrsne v recesijo.

V primeru ukrepanja ekonomske politike Cepljajeva pričakuje 2,6-odstotno rast, za resnejši zagon tudi v prihodnjih letih pa bo treba po njenih besedah sprejeti strukturne reforme in okrepiti ustanove.