Torek,
14. 4. 2009,
11.11

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 14. 4. 2009, 11.11

8 let, 9 mesecev

Somalijski pirati znova na delu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Somalijski pirati so - kljub temu da sta ameriška in francoska mornarica v minulih dneh v dveh operacijah reševanja talcev ubili kar pet piratov - znova napadli ob obali Afriškega roga.

Pirati so v Adenskem zalivu ugrabili trgovsko ladjo MV Irene EM. Gre za 35.000-tonski tanker, ki je v grški lasti in pluje pod zastavo državice Sveti Vincent in Grenadine, na njem pa je bilo 22 filipinskih članov posadke, ki naj bi bili zaenkrat nepoškodovani. Le nekaj ur kasneje so pirati ob Afriškem rogu zajeli še eno tovorno ladjo, ki je plula pod zastavo Toga, so sporočili iz zveze Nato. Ladjo MV Sea Horse, ki je v libanonski lasti, naj bi napadli pirati v treh ali štirih čolnih. Podatki o številu in državljanstvu članov posadke zaenkrat niso znani. Pred tem ugrabili dve ribiški ladji Pred tem so pirati v ponedeljek prav tako v Adenskem zalivu ugrabili dve egiptovski ribiški ladji. Na njih naj bi bilo od 18 do 24 egiptovskih članov posadke.

Pirati so v zadnjih tednih znova okrepili svoje napade, potem ko so bili pred tem zaradi slabega vremena manj dejavni. MV Irene EM je že deveta ladja, ki so jo od začetka aprila zajeli pirati. Pirati pa so že pred najnovejšimi napadi zadrževali več kot deset ladij s skupno 230 člani posadke.

Pirati ogrožajo dostavo mednarodne pomoči V Svetovnem programu za hrano (WFP) so medtem v Ženevi opozorili, da pirati znova ogrožajo dostavo mednarodne pomoči v hrani, namenjeno Somaliji. Kot je pojasnila tiskovna predstavnica WFP Emilia Casella, kar 90 odstotkov te pomoči Somalijo doseže po morju, piratstvo pa pri tem predstavlja stalno nevarnost.

Brez spremstva ladij EU dostava sploh ne bi bila mogoča Kot je pojasnila, velike tovorne ladje, ki prevažajo humanitarno pomoč, najprej pristanejo v kenijski Mombasi, kjer tovor preložijo na manjše ladje, ki nato v spremstvu vojaških ladij EU odplujejo proti končnim ciljem v Somaliji. Slednje je po navedbah WFO bistvenega pomena, saj brez spremstva vojaških ladij dostava pomoči do Somalije sploh ne bi bila mogoča.

Toda nedavno zajetje danske tovorne ladje Maersk Alabama, ki je plula pod ameriško zastavo in je bila namenjena v Mombaso, polovico njenega tovora pa so predstavljali kontejnerji WFP, je vzbudilo strahove, da je po novem ogrožena že tudi dostava humanitarne pomoči do Kenije.