Sobota, 1. 6. 2013, 16.53
9 let
Solarne plošče razkrivajo razhajanja v EU-ju glede odnosov s Kitajsko

V Bruslju želijo za zaščito evropskih proizvajalcev uvesti visoke dajatve za kitajske izvoznike, a večina članic iz bojazni pred povračilnimi ukrepi Pekinga temu nasprotuje.
Kitajska je ključen trg za evropske izvoznike in druga največja trgovinska partnerica EU. EU pa je za Kitajsko največji izvozni trg. Približno 80 odstotkov kitajskega izvoza konča v članicah unije. Kitajska je tudi največja svetovna proizvajalka solarnih plošč, s katerimi izkoriščamo sončno energijo. Proizvede približno 65 odstotkov vseh solarnih plošč na svetu. Poleg tega je to za Evropsko komisijo sploh največji trgovinski primer te vrste, saj so Kitajci leta 2011 v EU izvozili za 21 milijard evrov solarnih plošč. Evropa sicer predstavlja okoli tri četrtine globalnega fotovoltaičnega trga.
Damping pomeni, da neko tuje podjetje izvaža svoj proizvod v EU po ceni, nižji od običajne vrednosti proizvoda na domačem trgu, torej nižji od domače cene proizvoda ali od proizvodne cene. V okviru protidampinške preiskave, ki traja 15 mesecev, komisija prve izsledke sporoči v devetih mesecih, v tem primeru najpozneje 5. junija. Po tej prvi etapi preiskave se lahko v primeru dovolj trdnih dokazov odloči, da uvede začasne dajatve, običajno za šest mesecev, da nadaljuje preiskavo brez uvedbe začasnih dajatev ali da preiskavo konča.
Poleg tega De Gucht Kitajsko obtožuje, da pritiska na članice unije. Bojazen pred povračilnimi ukrepi iz Kitajske je namreč po navedbah virov pri EU glavni razlog, da je večina članic unije glasovala proti kazenskim dajatvam. Peking je res že zagrozil s povračilnimi ukrepi. V kitajskem predstavništvu pri EU so opozorili, da so "takšne prakse trgovinskega protekcionizma za Kitajsko nesprejemljive in bi "resno pokvarile vzdušje v dvostranski trgovini in gospodarskem sodelovanju". "Kitajska vlada ne bo sedela križem rok, temveč bo sprejela ukrepe, potrebne za obrambo svojih nacionalnih interesov," so še poudarili Kitajci.
EU grozi tudi z ločenimi kazenskimi dajatvami zaradi kitajskih solarnih plošč, ki bi jih uvedla zaradi nedovoljenih pomoči kitajskim proizvajalcem. To preučuje v drugi preiskavi. Rok za odločitev začasnih ukrepov je avgust, za končne pa december. Poleg tega komisija preiskuje sum dampinga in neupravičenih državnih pomoči tudi v primeru uvoza kitajske telekomunikacijske opreme, ki jo proizvajata Huawei in ZTE. Ta tema ni nič manj občutljiva, saj je vse več evropskih podjetij odvisnih od poceni kitajske opreme.
Solarne plošče so razkrile razhajanja v uniji glede odnosov s Kitajsko - tako med članicami in institucijami kot med samimi članicami. V recesiji, ko tako podjetja kot države iščejo vsako priložnost, da napolnijo svoje blagajne, iskanje kompromisov ne bo preprosto.