Ameriški žvižgač Edward Snowden, ki je razkril dokumente o ameriškem prisluškovanju, je za azil zaprosil 21 držav, vendar je pozneje prošnjo, ki jo je poslal Rusiji, umaknil.
Edward Snowden je zaprosil za azil v številnih državah, WikiLeaks pa je razkril, da je za azil zaprosil v Rusiji, Braziliji, Indiji, Irski in na Kitajskem. BBC pa poroča, da je Snowden svojo prošnjo za azil, ki jo je poslal Rusiji, umaknil, je sporočil Kremelj. Razlog za to naj bi bil pogoj, ki ga je za odobritev azila postavil ruski predsednik Vladimir Putin. Snowden bi lahko ostal v Rusiji le, če bi prenehal objavljati sporne informacije o nadzoru. "Opustil je svoj namen in umaknil prošnjo za možnost, da ostane v Rusiji," je dejal Putinov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov.
Bolivija bo preučila Snowdnovo prošnjo za azil
Bolivijski predsednik Evo Morales je dejal, da je Bolivija pripravljena preučiti prošnjo za politični azil nekdanjega pogodbenega analitika. Bolivija je sicer ena od 21 držav, ki jih je Snowden zaprosil za azil. "Če je bila prošnja vložena, bomo seveda pripravljeni preučiti zadevo," je Morales povedal za rusko televizijo RT. Morales je sicer dejal, da je Bolivija pripravljena pomagati Snowdnu, a pri tem ni podal podrobnosti. "Bolivija se trudi zaščititi ožigosane, pa če gre za vohunstvo ali nadzor. V vsakem primeru smo pripravljeni pomagati," je še dodal Morales.
Avstrija prejela prošnjo, vendar je ne bo obravnavala
Avstrija je potrdila, da so v ponedeljek prejeli njegovo prošnjo za azil, a ta ne ustreza formalnim kriterijem. Prošnjo bi namreč v skladu z veljavno zakonodajo moral vložiti neposredno v Avstriji. Če bi prišel v državo, ga ne bi izgnali, saj zanj ne obstaja mednarodni zaporni nalog, je še pojasnila avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner.
Norveško zunanje ministrstvo je sicer potrdilo, da so prejeli prošnjo za politični azil. "To lahko potrdim, prejeli smo prošnjo za azil prek faksa na naše veleposlaništvo v Moskvi," je po poročanju Reutersa povedal tiskovni predstavnik norveškega zunanjega ministrstva Frode Andersen. "Najverjetneje ga je res on poslal in naj bi prošnjo tudi sam podpisal, vendar za zdaj še ne moremo tega stoodstotno preveriti," je še dodal. Andersen pa ni želel komentirati podrobnosti, kot je vsebina pisma in od kje je bilo pismo s prošnjo za azil poslano. Sicer pa je Guardian poročal, da naj Ekvador ne bi obravnaval njegove prošnje za politični azil, če se Snowden ne nahaja na ekvadorskem ozemlju.
Prošnjo že zavrnili na Norveškem in Poljskem
Ker je bila ta poslana prek faksa, jo morajo glede na pravila zavrniti, so pojasnili na norveškem zunanjem ministrstvu. Tudi na Norveškem namreč zakonodaja predvideva, da je treba prošnjo za azil vložiti v državi, faks pa je prispel na veleposlaništvo v Moskvi. Njegove prošnje zaradi istih razlogov na Poljskem sploh ne bodo obravnavali. Kot je poleg tega dejal tiskovni predstavnik poljskega zunanjega ministrstva Marcin Bosacki, nima Poljska nobenega interesa, da Snowdenu odobri azil.
Biden pritiskal na Ekvador
Snowden pa je zaradi pritiskov na države, da zavrnejo Snowdnovo prošnjo za azil, kritiziral ameriškega predsednika Baracka Obamo in njegovo administracijo. "Obama je sporočil, da ne bo diplomatskih kupčij glede mene. Čeprav je obljubil, da tega ne bo počel, je ukazal svojemu podpredsedniku, naj pritisne na voditelje držav, pri katerih sem zaprosil za zaščito, da zavrnejo prošnjo za azil," je preko organizacije WikiLeaks, ki mu pomaga med begom pred ZDA, sporočil Snowden.
Podpredsednik ZDA Joseph Biden je konec tedna pritiskal na Ekvador in zahteval,naj Snowdu zavrne prošnjo za azil. Ekvadorski predsednik Rafael Correa je potrdil pogovore z Bidenom. Snowden je poslal tudi pismo Correi in mu zagotovil, da ostaja svoboden in sposoben objavljanja dodatnih informacij o programih nadzora ZDA.
Snowden je zavajanje Obame označil za krivično, kot je krivična tudi nezakonita kazen izgona zanj. "To so stara, slaba orodja politične agresije, katerih namen ni prestrašiti mene, ampak tiste, ki bodo prišli za menoj," je sporočil Snowden in dodal, da se Obamova administracija ne boji "žvižgačev" kot je on, ampak se boji informirane javnosti.