Tina Vovk

Četrtek,
23. 1. 2014,
15.50

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 23. 1. 2014, 15.50

8 let, 8 mesecev

Slovenija za sodelovanje v še trajajočih misijah Nata do zdaj porabila 234 milijonov evrov

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Incident, v katerem so slovenskega vojaka v Afganistanu ustrelili v nogo, se je zgodil dva dni pred obiskom generalnega sekretarja zveze Nato Andersa Fogha Rasmussena v Sloveniji.

Nekdanjega danskega premierja, ki severnoatlantsko zavezništvo vodi od leta 2009, letos pa mu mandat poteče, bo gostila premierka Alenka Bratušek, sprejela pa ga bosta še predsednik Borut Pahor in predsednik DZ Janko Veber. Rasmussen bo poleg zunanjega ministra Karla Erjavca in obrambnega ministra Romana Jakiča nagovoril okroglo mizo Slovenija in Nato – včeraj, danes, jutri. Glavne teme pogovorov bodo po napovedih povezane s pripravami na prihodnji vrh zavezništva, ki bo v Walesu, pričakovanji in z aktualnimi vprašanji glede Nata.

Slovenija je članica Nata uradno postala 29. marca 2004, potem ko je leto poprej na referendumu vstop v zavezništvo podprlo 66 odstotkov volivcev. Od tedaj je sodelovala in še sodeluje v več misijah zavezništva; poleg Afganistana še v Albaniji, Bosni in Hercegovini, na Kosovu, v Makedoniji, Srbiji in Iraku. Na misijah pod okriljem Nata med opravljanjem nalog ni umrl noben pripadnik Slovenske vojske (SV). V vseh misijah, razen v Albaniji in Iraku, SV še sodeluje. Še trajajoče misije v okviru Nata so SV do zdaj stale 234 milijonov evrov.

Albanija Od maja do julija 1999 je v humanitarni operaciji v Albaniji sodelovala sanitetna enota Slovenske vojske s 27 pripadniki, ki so bili sestavni del mednarodnih mirovnih sil Afor pod vodstvom Nata v operaciji Allied Harbor. Njihove naloge so vključevale zdravstveno skrb za civilno prebivalstvo in osebje Afor ter podporo civilnim oblastem in humanitarnim organizacijam pri oskrbovanju beguncev.

Bosna in Hercegovina Po sporu na območju BiH so tja prišle mednarodne sile Nata. Pripadnike SV je Slovenija v BiH napotila že leta 1997 v okviru operacij Joint Forge (v sestavi mednarodnih sil Sfor). Decembra 2004, ko se je Nato odločil končati misijo Sfor, je del nalog prevzela Evropska unija z vojaško operacijo Althea (v sestavi Euforja), del pa Natovo poveljstvo v Sarajevu.

SV v operaciji sodeluje s častniki in podčastniki v poveljstvu Euforja ter s pripadniki v nacionalnem podpornem elementu, ki zagotavljajo administrativno in logistično podporo pripadnikom SV. V Natovem poveljstvu v Sarajevu SV sodeluje s častniki in podčastniki. Trenutno so tam trije.

Kosovo Zveza Nato je na Kosovu prisotna od leta 1999 z namenom vzpostavitve stabilnosti. Slovenija od začetka leta 2000 sodeluje v operacijah Joint Guardian (v sestavi mednarodnih sil Kfor) na Kosovu in v Makedoniji. Februarja 2007 je SV prvič v zgodovini na kakšno operacijo napotil enoto velikosti bataljona. Ta je prvič prevzel lastno območje odgovornosti in poveljeval pripadnikom tuje vojske, članice Nata.

Hkrati je SV na Kosovo napotil strokovnjake za civilno-vojaško sodelovanje in izvedel več projektov v okviru pomoči lokalnemu prebivalstvu. Na Kosovu je bilo decembra lani 308 pripadnikov SV.

Makedonija Nato je v Makedoniji prisoten od leta 1999 zaradi krize na Kosovu. Od leta 2002 je oblikovano Natovo poveljstvo v Skopju (NATO HQSk). Zaradi napredka namerava Nato to državo v svoje vrste povabiti po razrešitvi njenega spora o imenu z Grčijo, z območja Makedonije pa se počasi umika.

Slovenija v poveljstvu Nata v Skopju sodeluje od novembra 2009, ko je tja napotila pripadnika v svetovalno ekipo, v kateri je še vedno en član SV.

Afganistan Slovenija v operaciji Isafa sodeluje od marca 2004. Trenutno je v Afganistanu 34 pripadnikov SV. Aprila se bo njihovo število zmanjšalo, do junija jih bo v Afganistanu ostalo 16, po juniju pa do konca leta dva. Odločitve o tem, ali bo SV tam ostal tudi po letošnjem letu, vlada še ni sprejela.

Srbija Vojaški urad za povezave v Beogradu zagotavlja povezave s srbskimi vojaškimi organi glede praktičnega izvajanja Sporazuma o tranzitu med zvezo Nato in Srbijo, ki so ga podpisali leta 2005. SV pri uradu sodeluje od leta 2007, decembra lani je bil tam en pripadnik Slovenske vojske.

Irak Slovenska vlada je januarja 2006 odločila, da v Irak napoti do štiri pripadnike SV. Pripadniki SV so na tej mednarodni vojaški operaciji sodelovali od februarja 2006 v Natovem Centru za usposabljanje in urjenje iraških varnostnih sil (NTM-I). Decembra 2008 je vlada sprejela sklep o koncu sodelovanja Slovenije v operaciji Nata v Iraku. Januarja 2009 sta se z operacije NTM-I vrnila pripadnika zadnjega kontingeta SV.