Tina Vovk

Torek,
24. 9. 2013,
14.36

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 24. 9. 2013, 14.36

8 let, 8 mesecev

Skrivnostna vloga Mosada v Keniji

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pri reševanju krize s talci v kenijskem nakupovalnem središču so pomagali izraelski strokovnjaki. Manj jasno je, ali so izraelski komandosi sodelovali tudi pri poskusu prevzema nadzora nad Westgatom.

Drama s talci v nakupovalnem središču Westgate v Nairobiju se je četrti dan razpletla. Odgovornost za napad, v katerem je bilo ubitih več kot 60 ljudi, je prevzela somalijska skrajna islamska milica Al Šebab, ki so jo številne države razglasile za teroristično organizacijo. Izraelski predsednik Šimon Peres je v pismu kenijskemu kolegu Uhuruju Kenyatti zapisal: "Terorizem je globalna grožnja. V Izraelu poznamo bolečino nasilja in storili bomo, karkoli lahko, da bi podprli Kenijce." Ta podpora po poročanju kenijskih medijev vključuje tudi pomoč izraelske tajne službe Mosad.

Kenijski mediji so vztrajno poročali o prisotnosti in pomoči izraelskih "posebnih enot" pri reševanju krize s talci, saj imajo Izraelci veliko izkušenj z ugrabitvami talcev, pogajanji s teroristi in reševalnimi akcijami. Izrael o svoji vlogi vztrajno molči. Izraelsko zunanje ministrstvo ni želelo niti potrditi niti zanikati vpletenosti v Keniji, mediji pa poročajo, da so v to vzhodnoafriško državo kmalu po začetku krize poslali izraelske komandose.

"Kenijski sovražniki so izraelski sovražniki" Čeprav je Kenija pretrgala diplomatske vezi z Izraelom po jomkipurski vojni leta 1973 in jih ni obnovila do leta 1989, varnostno sodelovanje med državama narašča. Leta 2011 je Izrael Keniji obljubil pomoč pri boju z Al Šebabom. "Kenijski sovražniki so izraelski sovražniki," je tedaj dejal izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Kenija je bila žrtev terorizma leta 1998, ko so privrženci Osame bin Ladna bombardirali tamkajšnjo ameriško ambasado. Leta 2002 so se samomorilski napadalci razstrelili ob vhodu v hotel Paradise, ki je bil poln izraelskih turistov, in neuspešno skušali sestreliti izraelsko potniško letalo, ko je vzletalo. Interes Mosada za pomoč pri reševanju krize ne obstaja zgolj, ker naj bi bili med zajetimi talci tudi Izraelci. Judovska država že dlje časa pomaga z orožjem in taktično podporo kenijskim enotam, ki se s somalijsko vlado borijo proti Al Šebabu.

V zadnjem desetletju so se odnosi med Kenijo in Izraelom okrepili zaradi skupnega boja proti Al Šebabu, ki so ga kenijske enote ob pomoči sil Afriške unije pregnale iz vseh večjih somalijskih mest. Tokratni napad v Keniji je prva večja operacija Al Šebaba zunaj Somalije po notranjem boju za vodstvo, ki ga je dobil Ahmed Abdi Godane. Voditelji Al Šebaba so grožnje usmerili tudi proti Izraelu, čeprav ni jasno, ali bi bila milico sposobna ogroziti judovsko državo.

Enota Mosada v Keniji? Mosad naj bi imel v Nairobiju enoto, katere naloga je vzdrževanje varnostnih vezi s Kenijo in drugimi vzhodnoafriškimi državami. Avgusta so agenti Mosada skupaj s kolegi iz FBI pomagali pri preiskavi, ali je bil velik požar na mednarodnem letališču Jomo Kenyatta delo teroristov. Nairobi naj bi ob začetku krize s talci uveljavil tajni varnostni dogovor med državama, po katerem Izrael zagotavlja vojaško pomoč Keniji, če jo ogrozijo tuje sile.

Kenija je bila vedno strateško pomembna za Izrael, zato ne preseneča, da državi že več desetletij sodelujeta pri izmenjavi obveščevalnih in varnostnih informacij. Državi sta skupaj sodelovali med operacijo Entebbe leta 1976. Eden od kenijskih vladnih predstavnikov, Škot po narodnosti, Bruce McKenzie naj bi bil prijatelj Mosada. Tedanjega kenijskega predsednika Joma Kenyatto naj bi prepričal, da Mosadu dovoli zbiranje informacij med pripravo na reševalno operacijo v Ugandi ter izraelskim vojaškim letalom, da pristanejo in napolnijo gorivo na letališču v Nairobiju po uspešno izpeljani operaciji. Kot povračilni ukrep je ugandski voditelj Idi Amin svojim agentom ukazal atentat na McKenzieja, ki je umrl, ko je eksplodirala bomba na njegovem letalu.