Torek,
3. 3. 2009,
9.05

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 3. 3. 2009, 9.05

9 let, 2 meseca

Republikanci se še vedno iščejo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ameriška republikanska stranka se po porazu na zadnjih predsedniških volitvah še vedno išče, pri čemer je vse bolj v ospredju kot dejanski vodja stranke radijski voditelj Rush Limbaugh.

Limbaugh je zaslovel v začetku 90. let prejšnjega stoletja z ostrimi napadi na demokratskega predsednika Billa Clintona. Obtožen zlorabe zdravil Rush Limbaugh se je malce unesel le leta 2006, ko je bil obtožen zlorabe zdravil, in se je na njegovo stran postavila organizacija, ki je v njegovih očeh največji sovražnik ZDA, to je Ameriška zveza za državljanske svoboščine (ACLU). Sicer pa Limbaugh brez dlake na jeziku navdušuje konservativne Američane z neizprosnimi napadi na administracijo predsednika Baracka Obame, za katerega je povedal, da mu iskreno želi, da ne bi uspel v svojih načrtih.

Limbaugh: Obama uvaja socializem Limbaugh svoje poslušalce prepričuje, da Obama v ZDA uvaja socializem, zato naj ne bi bilo nič narobe, če mu želi neuspeh. Težava je v tem, da večina Američanov trenutno nadvse želi, da Obami uspe pri oživljanju gospodarstva in pri uvedbi sistema zdravstvenega zavarovanja, zato so Limbaughove izjave za nekatere republikanske kongresnike nerodne.

Obenem pa tisti republikanski kongresniki, ki jim je uspelo ostati na položaju, prihajajo iz konservativnih okrožij, kjer je Limbaugh med poslušalci zvezda, zato mu ne upajo javno nasprotovati, če pa to storijo, hitro sledi opravičilo. V ponedeljek je to storil prvi temnopolti predsednik nacionalnega odbora republikanske stranke (RNC) Michael Steele.

"Zabavljač z grdimi komentarji" Steele je za CNN konec tedna Limbaugha opredelil kot zabavljača z grdimi komentarji ter dejal, da je vodja republikancev on, ne pa radijski voditelj. Limbaugh je v ponedeljek zjutraj ustrelil nazaj iz vseh topov in Steelea obtožil, da podpira Obamo in predsednico predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi, ki je zato, ker prihaja iz Kalifornije, priljubljena tarča konservativcev.

Steele je nato za spletno revijo Politico dejal, da nikakor ni mislil kritizirati Limbaugha, ki ga zelo spoštuje, in da nikakor ne misli zmanjševati pomena njegovega glasu in vodstva. Takšno dogajanje na republikanski strani navdušuje liberalce v ZDA, ki so prepričani, da si nasprotna stran s poslušanjem Limbaugha koplje jamo, iz katere se ne bo tako hitro izkopala.

Nerodnosti se je zavedel tudi tiskovni predstavnik RNC Alex Conant, ki je skušal prepir med Limbaughom in Steeleom spremeniti v spor med radijskim voditeljem in demokrati. Conant je izjavil, da demokrati na čelu s šefom kabineta Bele hiše Rahmom Emanuelom vedo, da izgubljajo argumente z republikanci, zato si gradijo "slamnate može", da jih lahko napadajo. Limbaugha je sicer enkrat omenil tudi Obama, ko je Američanom in republikancem priporočil, naj ga ne poslušajo.