Ponedeljek,
20. 7. 2015,
14.24

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 7. 2015, 14.24

8 let, 9 mesecev

Razprodaja grških vil in otokov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Rusi, Kitajci, Srbi in Bolgari kupujejo vile v Grčiji.

V grški krizi je kljub vsemu ena dobra novica, vsaj za tiste, ki bi si v Grčiji kupili nepremičnino. Cene že šest let upadajo, na celinskem delu Grčije so se cene hiš prepolovile, na otokih pa so cene upadle za 30 odstotkov v primerjavi z letom 2007.

Po podatkih portala Indriksons.ru tako lahko vilo, veliko 90 kvadratnih metrov, v atenskem predmestju Atica kupite za 70 tisoč evrov, tradicionalno kamnito hišo na Jonskih otokih pa za 110 tisoč evrov.

Toda to ne pomeni, da se nepremičnine prodajajo. Nasprotno – grški trg nepremičnin je že nekaj let v krizi, saj domačih kupcev tako rekoč ni. Po podatkih spletne strani Spitogatos.gr je celo iskanje po nepremičninskih oglasih v zadnjih mesecih upadlo za 38 odstotkov. Po njihovih navedbah naj bi prodaja na letni ravni upadla celo za 90 odstotkov.

Rusi kupili dvakrat več nepremičnin Drugače je s prodajo nepremičnin tujcem. Samo od referenduma do zdaj se je iskanje tujcev po nepremičninskih oglasih povečalo za 60 odstotkov. Med tujci so na prvem mestu Rusi, za nakup nepremičnin pa se zanimajo tudi Italijani, Francozi, Turki in Američani.

Zanimanje še ne pomeni nakupa. Kupci so kljub vsemu previdni in čakajo na umiritev razmer. Predvsem jih skrbi, da bi Grčija kljub vsemu izstopila iz evroobmočja, negotovost prinašajo tudi novi davki.

Obstaja pa del nepremičninskega trga, ki cveti: luksuzne nepremičnine. Med najboljšimi kupci ekskluzivnih nepremičnin so Rusi. Po poročanju nemškega Bilda se je v zadnjem letu število ruskih nakupov luksuznih vil podvojilo.

Rusi vile, Srbi stanovanja Poleg upada cen grških nepremičnin kot razlog navajajo tudi nestabilni rubelj, zaradi česar naj bi bogati Rusi iskali naložbe v tujini. Na drugem mestu po nakupih so Kitajci, ki pa v glavnem kupujejo vile v okolici Aten, med otoki pa na Kreti. Po poročanju Bilda so med številnimi tujimi kupci tudi Srbi in Bolgari. Po poročanju Blica naj bi Srbi kupovali predvsem cenejše apartmaje na otokih, ki jih nato nemudoma oddajo agencijam.

Po navedbah portala Indriksons.ru ruske kupce najbolj zanimajo hiše na Halkidiki, Kreti, Krfu, elitne vile pa na Santoriniju, Peloponezu in Mikonosu. Povprečno iščejo nepremičnine v vrednosti od 250 tisoč do milijona evrov, ki bi jih imeli za osebno uporabo. Eden od razlogov, zakaj kupujejo grške nepremičnine, je tudi možnost pridobitve grškega državljanstva.

Vili na Krfu za pet milijonov Grčija je med ruskimi kupci tudi najbolj priljubljena destinacija za nakup nepremičnine, vredne več kot milijon evrov. Trenutno sta na primer na prodaj dve vili na Krfu za skupno ceno 4,9 milijona evrov, kar za milijon in pol manj od začetne cene. Obe imata zasebni plaži in priveza za jahte, prodajajo pa ju v posebno ugodnem paketu. Na otoku Siros na primer prodajajo vilo, ki je še pred nekaj leti stala 1,6 milijona evrov, zdaj pa želijo zanjo iztržiti 800 tisoč evrov. Obmorske vile na otokih, velike od 500 do tisoč kvadratnih metrov, so na prodaj po ceni okoli dva milijona dolarjev.

A na vseh otokih niso navdušeni nad poceni prodajo nepremičnin. Na primer na Mikonosu, ki je postal ena od najbolj priljubljenih destinacij slavnih, lastniki luksuznih vil ne želijo prodajati pod ceno, saj vedo, da jih lahko vedno oddajajo.

Na Mikonosu so cene nepremičnin upadle manj kot na drugih otokih.

Na prodaj tudi otoki Po navedbah nepremičninske agencije bogatašev Knight Frank pa se je zaradi krize odprl še en del grškega nepremičninskega trga – prodaja zasebnih otokov. Napovedujejo, da se bo v prihodnjih letih še povečala, saj med ukrepi grška vlada napoveduje zvišanje davka na luksuzne nepremičnine, kar otoki brez dvoma so. V zasebni lasti je deset odstotkov grških otokov. Prav lahko bi se tudi zgodilo, da bi grška vlada na trg dala katerega od otokov, ki so sicer v državni lasti.