Tina Vovk

Torek,
15. 4. 2014,
8.49

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 4. 2014, 8.49

8 let, 8 mesecev

Prvo iskanje letala s podmornico neuspešno (video)

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Robotska podmornica, ki je v južnem Indijskem oceanu iskala ostanke več kot pet tednov pogrešanega malezijskega letala, je po neuspešnem prvem pripravljena na drugi poskus.

Prvi poskus iskanja se je končal po šestih urah zaradi preglobokega morja. Robotska podmornica brez posadke Bluefin-21 ima doseg 4.500 metrov. Strokovnjaki so predvidevali, da je takšna tudi globina oceana, kjer naj bi ležale razbitine letala, vendar je podmornica po šestih urah priplula do območja, kjer je voda globlja od 4.500 metrov, zato je prekinila iskanje in se samodejno dvignila nazaj na površje.

Avstralske oblasti so sporočile, da že preučujejo podatke, ki jih je v ponedeljek zbrala petmetrska podmornica.

Podmornica je zdaj pripravljena na drugi poskus iskanja razbitin malezijskega boeinga, ki je z 239 potniki in člani posadke z radarjev izginil 8. marca na poti iz Kuala Lumpurja v Maleziji v Peking. Po neuspelem prvem poskusu so nekoliko spremenili območje iskanja. Podmornica letalo išče na območju, na katerem so zaznali štiri signale, kakršne sicer oddajajo črne skrinjice.

Bluefin-21 lahko morsko dno preiskuje 16 ur, v tem času pa preišče območje, veliko pet krat osem kilometrov. Podmornica je opremljena s sonarjem in med preiskovanjem izrisuje tridimenzionalno sliko morskega dna.

Teorija: Teroristi letalo skrivajo v Afganistanu Medtem ko se nadaljuje iskanje ostankov letala, pa se še vedno pojavljajo nove in nove teorije zarote. Po eni od zadnjih takšnih teorij naj bi letalo ugrabili neznani teroristi in ga odpeljali v Afganistan, nedaleč od mesta Kandahar blizu meje s Pakistanom. Moskovski časopis Komsomolec, sklicujoč se na vire iz ruskih obveščevalnih služb, piše, da so potniki letala živi in da so jih razdelili v sedem skupin. Dvajset azijskih potnikov naj bi zadrževali v bunkerju v Pakistanu. Ruski viri še navajajo, da naj bi teroristi želeli navezati stik z ZDA ali Kitajsko.

Ameriški viri navajajo, da je kopilot letala Farik Abdul Hamid skušal med poletom nekoga poklicati po svojem mobilnem telefonu. Ob tem se pojavlja vprašanje, ali je skušal vzpostaviti stik z oblastmi ali je mobilni telefon zgolj iskal omrežje.