Torek, 1. 12. 2009, 8.09
9 let
Prvi predsednik EU Van Rompuy na obisku v Sloveniji

Van Rompuy, za katerega je danes prvi delovni dan, čeprav bo položaj uradno nastopil 1. januarja, pa je dejal, da ga bodo pri delu vodila načela "dialog, enotnost in akcija".
Ob tem je izrazil prepričanje, da bo Van Rompuy "absolutno kos" nalogi in da bo znal "počasi počasi" izgraditi novo evropsko institucijo. Zdi se mu tudi pomembno, da je na vrhu Evropskega sveta nekdo, ki ima občutek za socialni dialog in socialna vprašanja.
Pahor je pojasnil, da sta se na pogovorih skušala dogovoriti o vseh stvareh, ki so pomembne tako za njegovo kot tudi za delo predsednika Evropskega sveta. Razložil mu je, kje je Slovenija pripravljena pomagati in kje pričakuje določene stvari od EU.
Van Rompuy se je tudi zavezal k sodelovanju s predsednikom Evropske komisije in Evropskim parlamentom ter vladami držav članic. "Ključni besedi, ki ju bom upošteval, sta kontinuiteta in koherenca," je dejal.
Pahor najprej podprl Tonyja Blaira
Pahor je še pojasnil, da je kot kandidata za predsednika Evropskega sveta najprej podprl nekdanjega britanskega premiera Tonyja Blaira, ker se mu je zdelo pomembno, da ima Evropa na vrhu močno osebnost, ki bo dala moč položaju, ki ga zaseda. Ko se je izkazalo, da ima tedanji predsednik belgijske vlade Van Rompuy največjo podporo evropskih voditeljev, ga je podprl tudi sam.
"Ne zato, ker so podporo izrekli vsi drugi, temveč zato, ker se mi je zdelo zelo pomembno za njegovo avtoriteto, da ga podpremo enotno in da se skupaj lotimo težke naloge, ki ji bo novi predsednik absolutno kos. In to je, da bo z občutljivostjo voditelja manjše, a zapletene evropske države znal počasi počasi izgraditi institucijo predsednika Evropskega sveta," je pojasnil Pahor.
Po prvotnih načrtih naj bi Van Rompuy prišel v Slovenijo na dvostranski obisk v vlogi predsednika belgijske vlade, vendar pa ga je na premierskem stolčku minulo sredo nasledil Yves Leterme, potem ko je bil sam 19. novembra izvoljen za prvega stalnega predsednika Evropskega sveta.
Pogovori Van Rompuya s predsednikom republike
Novoimenovanega predsednika Evropskega sveta je zatem sprejel še predsednik republike Danilo Türk, ki mu je čestital ob imenovanju. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, sta sogovornika izmenjala mnenja o nekaterih temeljnih vprašanjih prihodnosti EU, ki bodo zahtevala čimbolj usklajeno delovanje vseh evropskih institucij in čim bolj vključujoč politični proces ob upoštevanju potreb vseh držav članic. Pogovarjala sta se tudi o načinih posvetovanj o političnih vprašanjih v prihodnje, vključno s posvetovanji o vprašanjih, kot sta prihodnja evropska varnostna arhitektura in razmere na Zahodnem Balkanu.