Sreda,
9. 7. 2008,
11.13

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 7. 2008, 11.13

8 let, 7 mesecev

Protiraketni ščit Moskvo "globoko žalosti"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
ZDA so ob robu vrhunskega srečanja skupine sedmih najrazvitejših držav in Rusije (G8) Rusijo pozvale, naj se kot "enakovreden partner" pridruži načrtovanemu protiraketnemu ščitu v Evropi.

"Želimo si strateškega sodelovanja pri preprečevanju, da bi izstrelki iz malopridnih držav, kot je Iran, ogrožali naše prijatelje in zaveznike," je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Gordon Johndroe. "Oblikovati želimo sistem med ZDA, Rusijo in Evropo, pri katerem bi vsi sodelovali kot enakovredni partnerji," je še pojasnil Johndroe. Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice in češki zunanji minister Karel Schwarzenberger sta v torek v Pragi podpisala dvostranski sporazum o protiraketnem ščitu, ki predvideva postavitev radarskega sistema na čeških tleh. Rusija se je na podpis sporazuma odzvala kritično in zagrozila, da se bo odzvala z "vojaškimi sredstvi", če bo ameriški protiraketni ščit postavljen v bližini njenih meja.

Odziv Moskve ne bo "histeričen"

Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je ob tem danes dejal, da dogovor ZDA s Češko o postavitvi protiraketnega ščita "globoko žalosti" Moskvo. Ob tem je poudaril, da se bo Rusija vsekakor odzvala na ameriška prizadevanja za izgradnjo ščita, da pa odziv ne bo "histeričen".

Riceova že izrazila razočaranje nad odzivom Moskve Na besede Medvedjeva, ki je o protiraketnem ščitu govoril ob robu vrha sedmih najrazvitejših držav in Rusije (G8) v japonskem Tojaku, pa se je med obiskom v Bolgariji že odzvala tudi ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice. Izrazila je razočaranje nad odzivom Rusije, a dodala, da je bil tak odziv pričakovan, čeprav sta se, tako Riceova, "z obrambnim ministrom Robertom Gatesom trudila, da bi omilila ruske skrbi glede protiraketnega ščita".

Washington si prizadeva za postavitev radarja na Češkem in desetih prestreznih raket v sosednji Poljski. Pogajanja z Varšavo so po 14 mesecih zastala, saj Poljska v zameno za postavitev ščita na njenem ozemlju zahteva dodatna varnostna zagotovila in obsežno pomoč pri posodobitvi svojih oboroženih sil. Kot alternativo Poljski Američani sedaj omenjajo Litvo.