Pred poslopjem gruzijskega parlamenta v Tbilisiju se je zbralo najmanj 25.000 protivladnih protestnikov, ki že drugi dan zahtevajo odstop predsednika države Mihaila Sakašvilija.
Slednji je pozive k odstopu znova zavrnil, zaradi česar je gruzijska opozicija napovedala kampanjo državljanske nepokorščine. "Ultimate sem v zadnjih petih letih poslušal vsak mesec ... Moj mandat se izteče leta 2013," je povedal Sakašvili, ki je novinarje v Tbilisiju nagovoril, še preden se je pred gruzijskim parlamentom zbralo več tisoč protestnikov.
Sakašvili pripravljen na dialog o številnih vprašanjih
Gruzijski predsednik je sicer dejal, da je pripravljen na dialog o številnih vprašanjih, vključno z reformami volilne zakonodaje in ustavnimi spremembami. "V državi vlada revščina, ki sta jo dodatno zaostrili vojna (z Rusijo avgusta lani) in gospodarska kriza. Naši državljani so danes jezni zaradi teh problemov. Tudi jaz sem jezen," je dejal Sakašvili in dodal: "Ni lahko premagati vsega tega ... To zahteva enotnost in dialog".
Najmanj 25.000 ljudi zahtevalo odstop predsednika
Pred poslopjem gruzijskega parlamenta se je medtem zbralo najmanj 25.000 protestnikov. "Predsednik mora odstopiti, dialog z njim ni možen. Odstopiti mora, ker je izgubil naše ozemlje, ljudje ga ne zanimajo, v Gruziji ni nobene pravičnosti," je dejal eden izmed protestnikov.
Opozicija napovedala državljansko nepokorščino
Na gruzijske ulice se je danes sicer odpravilo manj protestnikov kot v četrtek, ko se jih je pred parlamentom zbralo okoli 60.000, je pa opozicija napovedala državljansko nepokorščino, ki bo vključevala tudi blokado glavnih ulic v Tbilisiju. "Ker se Sakašvili ni odločil odstopiti, se je opozicija odločila začeti kampanjo državljanske nepokorščine," je zbrani množici dejal sopredsednik opozicijske Konservativne stranke Kaha Kukava in dodal, da bodo protestniki z blokado glavnih ulic začeli ob 16. uri po srednjeevropskem času.
Protesti se bodo nadaljevali, dokler Sakašvili ne bo odstopil
Na tisoče protestnikov je nato popoldne začasno blokiralo tri glavne ulice, odpravili pa so se tudi do urada predsednika države, proti kateremu so nekateri od njih metali zelenjavo. Opozicijski voditelji so ob tem obljubili, da bodo z blokadami cest nadaljevali vsak dan od 13. do 19. ure po srednjeevropskem času, proteste pa razširili po vsej državi, dokler Sakašvili ne bo odstopil.
Nasprotovanje Sakašviliju je naraslo po vojni z Rusijo avgusta lani, pri čemer so ga napačnega ravnanja med vojno obtoževali celo nekateri njegovi dotedanji zavezniki. Kritiki so gruzijskega predsednika obtožili tudi, da je izdal vrednote revolucije vrtnic, s katero se je leta 2003 povzpel na oblast.