Ponedeljek,
19. 1. 2009,
10.25

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 1. 2009, 10.25

8 let, 5 mesecev

Prisega Baracka Obame z največjim občinstvom doslej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Barack Obama bo v torek v Washingtonu prisegel kot 44. predsednik ZDA pred predvidoma največjim občinstvom v zgodovini ZDA, saj organizatorji pričakujejo od milijona do dveh milijonov ljudi.

Rekordna udeležba bo le eden v vrsti dogodkov, ki bodo v torek in v povezavi z Obamo označeni kot zgodovinski. Vse kar Obama stori, ali se mu zgodi, je "zgodovinsko" Obama namreč postaja prvi temnopolti predsednik ZDA in vse kar stori, ali se mu zgodi, je s tega vidika "zgodovinsko", kar s pridom izkoriščajo med drugim že tudi ameriški komiki. Obamov inavguracijski odbor napoveduje, da bo to najbolj odprta oziroma dostopna inavguracija v ameriški zgodovini, kar je seveda nekoliko pretirano glede na vse varnostne ukrepe, ki so zajeli ameriško prestolnico, hkrati pa resnično, če se bo uresničila napoved o več kot dveh milijonih udeležencev na prireditvah, ki trajajo od nedelje do srede. Glavni del slovesnosti bo v torek, ko bo Obama na stopnicah kongresne palače svečano prisegel na sveto pismo pred predsednikom vrhovnega sodišča ZDA Johnom Robertsom in izrekel besede, ki jih ponavljajo predsedniki vse od 30. aprila 1789, ko je v New Yorku, takratni prestolnici ZDA, prisegel prvi predsednik George Washington. "Svečano prisegam, da bom zvesto opravljal naloge predsednika ZDA in bom po najboljših močeh ohranjal, ščitil in branil ustavo ZDA. Naj mi Bog pomaga."

Svečanost na zahodni strani kongresne palače se bo začela uradno ob 17.30 uri po srednjeevropskem času z nagovorom demokratske senatorke iz Kalifornije Dianne Feinstein. Sledila bo glasba orkestra marincev in otroških zborov iz San Francisca. Pastor Rick Warren, ki ga je Obama izbral kljub nasprotovanju homoseksualnih skupin, bo opravil uvodno molitev, nato bo zapela Aretha Franklin. Prvi bo položil roko na sveto pismo podpredsednik ZDA Joe Biden, ki ga bo zaprisegel najstarejši vrhovni sodnik John Paul Stevens.

Velika pričakovanja glede inavguracijskega govora Nato bo na sveto pismo, ki jo je za enako slovesnost uporabil že republikanec Abraham Lincoln, zaprisegel tudi Obama. Sledil bo njegov inavguracijski govor, za katerega so pričakovanja velika, saj velja Obama za odličnega govornika. Sam je sicer napovedal, da bo govor enostaven, ker zaupa v zdravo pamet Američanov, ki jim želi razložiti, kje so in kam gredo. Govor sestavlja preizkušena trojica - Obama, svetovalec David Axelrod in pisec govorov Jon Favreu.

Po govoru je Obama povabljen v kongresno palačo na kosilo, nakar bo sledila tradicionalna inavguracijska parada od kongresa po aveniji Pensilvanija proti Beli hiši. Pred tem bo novi predsednik ZDA pospremil dosedanjega predsednika na poslovilno slovesnost. Bush bo nato odletel nazaj proti zahodu v teksaški Midland. Leta 2001 je Bill Clinton s svojim dolgotrajnim poslavljanjem razjezil republikance, ker je ukradel precej medijske pozornosti Bushu, česar pa sedaj ni pričakovati.

V torek popoldne in zvečer bo potekalo 10 uradnih inavguracijskih plesov in številni neuradni. Večina uradnih bo v Konvencijskem centru, začne pa se z doslej prvim "plesom sosesk". Potekala bosta tudi Obamov in Bidenov ples za zvezne države, ples vrhovnega poveljnika in regionalni plesi (zahod, vzhod, jug, srednji zahod in srednji Atlantik).

Prva uradna slovesnost z naslovom "Mi smo eno" je bila že v nedeljo na travniku National Mall pred spomenikom predsedniku Abrahamu Lincolnu in je bila odprta za vse, ki so želeli uživati na prostem ob koncertih številnih popularnih glasbenikov, branju zgodovinskih besedil, poeziji in druženju.

Dela prost dan v čast Martina Luthra Kinga Dan pred inavguracijo, ko imajo Američani dela prost dan zaradi praznika v čast borca za državljanske pravice Martina Luthra Kinga mlajšega, bodo danes po vseh ZDA potekale prireditve v pod geslom "Skupaj obnovimo Ameriko: Klic k služenju", katerih namen je vzpodbuditi prostovoljna dela Američanov. Obama in Biden bosta dala primer in krožila po Washingtonu ter opravljala "dobra dela".

V športni dvorani Verizon center v Washingtonu bosta prva dama Michelle Obama in soproga podpredsednika ZDA Jill Biden gostili prireditev za mlade. Zvečer bodo tri posebne "dvostrankarske večerje", na katerih bodo počastili nekdanjega državnega sekretarja Colina Powella, Bidena in Obamovega republikanskega nasprotnika na lanskoletnih volitvah Johna McCaina. McCainova podpredsedniška kandidatka Sarah Palin je sporočila, da je ne bo.

Molitvena slovesnost za povabljene Dan po inavguraciji, v sredo zjutraj, je v Nacionalni katedrali predvidena molitvena slovesnost, ki se je lahko udeležijo le povabljeni gostje. Sicer pa se je inavguracija začela že v soboto, ko sta Obama in Biden začela pot v Washington z vlakom iz Philadelphije v Pensilvaniji oziroma Wilmingtona v državi Delaware in se srečala v Baltimoru v državi Maryland ter skupaj prispela v prestolnico.

Washington od nedelje do srede prekipeva z obiskovalci, zaradi česar so hotelske sobe, kljub inflacijskim cenam, zasedene vse od začetka novembra in nekateri obiskovalci celo iščejo postelje v zavetiščih za brezdomce. Slednje varnostne sile umikajo iz okolice inavguracijskih slovesnosti.

Varnostni ukrepi kot v primeru vojne Varnostne ukrepe vodi tajna služba, ki bo koordinirala sile, primerne za začetek regionalne vojne. Pod orožjem bo 7500 pripadnikov redne vojske, 10.000 pripadnikov nacionalne garde in 25.000 pripadnikov različnih policijskih agencij. V Fort Stewartu v zvezni državi Georgiji je v pripravljenosti cela brigada za odgovor na morebitni napad s kemičnim ali biološkim orožjem. Množico bodo nadzorovale varnostne kamere, ameriški agenti pa že dlje časa zbirajo informacije po svetu o tem, kdo namerava priti v torek v Washington.

Pričakujejo tudi proteste V Washington se od nedelje dalje valijo množice z letali, vlaki, avtobusi, ki naj bi jih neuradno prišlo okoli 10.000. V torek le še s severni strani, ker bodo vsi južni dostopi do prestolnice zaprti. Med obiskovalci ne bo veliko pripadnikov rasističnih skupin, kljub temu pa pričakujejo tudi proteste. Pred sedežem zveznega preiskovalnega urada (FBI) so napovedani protesti Mirovnega centra iz Washingtona, na katerih naj bi zahtevali aretacija Georgea Busha, proti Obami pa naj bi demonstrirali pripadniki baptistične cerkve iz Kansasa.

Obiskovalci bodo morali izbirati med parado in ogledom inavguracije, ki jo bodo morali spremljati večinoma preko 20 ogromnih televizijskih ekranov na prostem na travniku National Mall, ki od Kongresa do Lincolnovega spomenika meri tri kilometre. Ob aveniji Pensilvanija je prostora le za 300.000 ljudi. Na tribunah je bilo prostora za 5000 ljudi, vendar so vstopnice pošle v trenutku, ko so bile na voljo. Za območje najbližje kongresu na National Mallu je bilo na voljo 240.000 vstopnic, ki so prav tako pošle, kongres pa je sprejel poseben zakon, ki kaznuje preprodajo teh brezplačnih vstopnic.