Sobota, 4. 5. 2013, 15.05
9 let, 2 meseca
Previsoke cene zdravil ogrožajo obolele za rakom

Skupina strokovnjakov tako farmacevtska podjetja obtožuje neetičnih metod služenja denarja, saj s svojimi visokimi cenami za zdravila, s katerimi zdravijo raka, številne obolele obsodijo na smrt. Med 12 zdravili, ki jih je leta 2012 na novo odobrila ameriška agencija FDA, je kar 11 dražjih od 77 tisoč evrov na pacienta na leto, hkrati pa se je cena obstoječih in učinkovitih zdravil povečala tudi za trikrat. Skupina strokovnjakov meni, da je pravična cena za tovrstna zdravila takšna, da farmacevtskim podjetjem še vedno prinaša dobiček, pri tem pa menijo, da je neetično ustvarjati visoke dobičke na račun potencialno smrtonosnih bolezni. Zaradi vedno višjih cen številne zavarovalnice ne odobravajo več vseh zdravil. V Veliki Britaniji morajo zdravniki na primer izpolniti 14-stransko prošnjo za svoje paciente, NHS pa mora zaradi vedno višjih cen zdravil za zdravljenje raka ukiniti javno financiranje zdravljenja drugih boleznih. Strokovnjaki za rakave bolezni krvi, kot je levkemija, v znanstveni reviji Blood tako omenjajo primer zdravila glivec. To je pri zdravljenju določenih oblik levkemije tako učinkovito, da pacientom, ki so nekoč dočakali zgolj nekaj let, danes omogoča, da v povprečju dočakajo podobno število let kot zdravi posamezniki. A cena gliveca na pacienta se je v Veliki Britaniji z 21.400 evrov povečala na 25.000 evrov na leto, v ZDA pa celo s 23.000 evrov na 70.600 evrov na leto. Cena se je povišala, čeprav so bili stroški raziskav in preizkusov povrnjeni že z začetno ceno in čeprav se je dolžina jemanja zdravila zaradi njegove uspešnosti podaljšala.
Daniel Vasella, nekdanji direktor Novartisa, ki izdeluje zdravilo, je po poročanju britanskega Independenta dejal, da je bila prvotna cena zdravila leta 2001 visoka, a vredna stroškov. Z glivecom so prvo leto načrtovali 690 milijonov evrov prihodkov, dovolj, da so s tem pokrili stroške razvoja za dve leti. Desetletje pozneje so z istim zdravilom imeli že 3,6 milijarde evrov letnih prihodkov.
Strokovnjaki tako opozarjajo, da Novartis kuje solidne dobičke že samo s prodajo gliveca, s tem pa služi na račun hvaležnih pacientov, ki zaradi zdravila lahko živijo dlje, medtem ko zavarovalnice in pacienti zanj plačujejo vedno višje stroške. V ZDA morajo namreč tudi tisti, ki imajo zdravstveno zavarovanje, plačati v povprečju 20 odstotkov cene zdravila, zaradi česar so cene zdravil v ZDA postale vodilni razlog za osebne bankrote.
Tri nova zdravila za zdravljenje nekaterih oblik levkemije, ki jih je lani potrdil FDA, stanejo 106.000 evrov na leto na pacienta, kar pomeni, da si četrtina pacientov na svetu, ki so oboleli za levkemijo, zdravila ne more privoščiti. Peščica dovolj bogatih si lahko privošči zdravljenje, medtem ko si večina lahko privošči le začasno zdravljenje.
Javno zdravstvo se mora tako v časih, ko so številne oblike raka že skoraj ozdravljive, napredku znanosti odpovedovati zaradi previsokih stroškov. Skupina strokovnjakov je tako v znanstvenem članku v reviji Blood zapisala, da nevzdržne cene zdravil škodujejo pacientom. Po njihovem mnenju je zato nujno zavzemanje za nižje cene zdravil, da bi lahko pozdravili tudi tiste, ki si stroškov ne morejo privoščiti. Skupina tako napoveduje različna srečanja in tudi glasno kampanje za znižanje cen zdravil, pridružile pa se ji bodo tudi številne dobrodelne organizacije.