Četrtek,
13. 6. 2013,
9.57

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 13. 6. 2013, 9.57

9 let, 2 meseca

Pozor, dopustniki: zadrska urgenca bo za nenujne primere zaračunala

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
S 1. junijem je v veljavo stopil cenik zadrske reševalne službe, po katerem bodo lahko vsem, ki nimajo urgentnih poškodb, zaračunali. Cene pa se dvigajo tudi do 1800 kun.

Če se med počitnikovanjem v okolici Zadra ne boste poškodovali v prometni nesreči, na hitro zboleli, ne boste zabodeni ali se ne boste dušili in boste vseeno obiskali zadrsko urgenco, se pripravite, da boste za storitve drago plačali. Površinsko rano vam bodo previli za 180 kun, krvavitev iz nosu vam bodo zaustavili za 150 kun, gnojno rano pa vam bodo rešili za 250 kun, piše hrvaška spletna stran 24sata.

Nenujni primeri se plačujejo od junija Neplačevanje nenujnih intervencij v Zadru se je končalo 1. junija. Prva je za storitve zadrske urgence plačala 18-letna Zadrčanka, ki je na urgenco prišla zaradi dehidracije, zapustila pa jo je z računom za 350 kun. Do zdaj so že desetim pacientom zaračunali zdravljenje.

"Hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje nam je lani pri pregledu podal pripombo, da imamo preveč intervencij, ki niso nujne, hkrati pa, da zdravimo preveč nenujnih primerov. Paciente smo poskušali preusmeriti v zdravstvene domove, vendar smo bili zaradi tega na udaru. Dogajalo se je, da pacienti niso dovolili, da gre intervencijska ekipa na teren, medtem ko je čakalnica polna ljudi. Imamo pa tudi nekaj stalnih pacientov, ki k nam prihajajo na izpiranje ušes, čeprav so za to pristojni zdravstveni domovi," je za 24sata povedala direktorica zadrskega zavoda za hitro pomoč Davorka Krnčević.

Bolnika naprej opozorijo, da bo moral plačati Dodala je še, da zdravniki po pregledu in pred začetkom zdravljenja opozorijo bolnika, da bo moral plačati, če gre za nenujno poškodbo, nato pa se bolnik odloči, ali ga bodo zdravili na urgenci ali kje drugje.

Če bi poklicali rešilca in bi reševalci ugotovili, da gre za nenujen primer, potem boste ostali brez 700 kun. Najvarneje pa je, da imate ob obisku urgence v žepu 1800 kun, kolikor stane najdražja storitev, ki ni nujna.