Ponedeljek,
8. 12. 2014,
19.50

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 8. 12. 2014, 19.50

9 let

Posilstva na ameriških univerzah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V ZDA naj bi vsako peto študentko na fakulteti spolno nadlegovali ali celo posilili.

Ameriška revija Rolling Stones je pred tedni objavila odmevno zgodbo o posilstvu študentke na univerzi Virginia. Posiljevalo naj bi jo sedem članov študentske bratovščine Phi Kapa Psi, medtem ko je omamljena ležala na mizi, posuti s steklom.

Pred nekaj dnevi je Rolling Stones objavil opravičilo, da zgodba ni resnična. Toda to ne pomeni, da v ameriških kampusih ni spolnega nadlegovanja in posilstev. So. Celo ameriška igralka Lena Dunham se je izpovedala, da jo je na fakulteti posilil študent Berry.

Prepoved bratovščin in alkohola Univerze skušajo na vse načine omejiti število spolnih napadov. Sedem velikih univerz, med njimi Johns Hopkins, MIT in univerza Virginia, so v preteklih mesecih prepovedale zabave bratovščin, kjer se ponavadi zgodijo napadi. Na dveh univerzah so zaradi prijav o spolnem nadlegovanju za leto dni popolnoma prepovedali vse družabne dogodke bratovščin.

Na univerzi Virginia pa so celo prepovedali pitje alkoholnih pijač, ker naj bi bila prav pijanost razlog za največje število spolnih napadov. Ti se dogajajo predvsem v hišah študentskih bratovščin, kjer ni nadzora odraslih. Po mnenju raziskovalcev univerze v Oklahomi je verjetnost, da bo član bratovščine storil spolni napad, trikrat večja, kot pa da bo to storil študent, ki ni član bratovščine.

Po podatkih tednika Economist pa Zvezni urad za izobraževanje zaradi neprimerne obravnave primerov spolnih napadov preiskuje 90 šol v 35 različnih zveznih državah. Čeprav število posilstev v ZDA upada, aktivisti opozarjajo, da je v kampusih, predvsem v bratovščinah, prisotna "kultura posilstev". Namesto na sodišče pred komisijo Leta 2011 je ameriški urad za izobraževanje poslal navodila, kako naj univerze postopajo v primeru prijav spolnega nadlegovanja. Ustanovili naj bi posebne komisije, ki jih sestavljajo profesorji, uradniki in študenti, ki naj bi raziskali dogodek. Toda mediji so takoj začeli opozarjati, da gre v teh primerih za neke vrste amaterska sodišča. Na eni od univerz je bil recimo vodja komisije za raziskavo prijav spolnih napadov univerzitetni knjižničar. Ne žrtev ne napadalec med zaslišanjem pred komisijo nimata pravice do pravnega zastopnika. Univerze krivdo ali nedolžnost ponavadi določijo s pomočjo dokazov. Največja kazen, ki lahko doleti napadalca, je, da ga izključijo iz šole.

Tak sistem očitno ne deluje. Letos se je zgodilo, da so študenti univerze Columbia tožili šolo, ker je dovolila, da domnevni napadalec ostane v kampusu. Po drugi strani pa so študentje univerz Vassar, Duke in Michigan tožili šole, ker naj bi jih šolske komisije po krivem obtožile, da so spolno napadli študentke.

Vse več šol, med njimi Harvard in Standford, se je zato odločilo, da bo najelo pravne svetovalce, katerih naloga bo, da bodo pomagali reševati pritožbe o spolnem nadlegovanju. Študenti pa opozarjajo, da bo kljub temu večina hujših primerov spolnega nadlegovanja in posilstev ostala neprijavljena, policija jih nikoli ne bo preiskala, napadalci pa nikoli ne bodo prišli pred pravo sodišče.

Univerze organizirajo tečaje in sklepajo zavarovanja Pravni analitiki opozarjajo na možnost, da bodo pravni strokovnjaki delovali v interesu univerze, če jih ta plačuje, torej obstaja verjetnost, da bodo spolne napade skušali omiliti in žrtve utišati. "Spolne napade morajo preiskovati zunanji preiskovalci, ki niso vpleteni v dogajanje na šoli in fakultetno politiko," je za tednik Bloomberg Businessweek dejala harvardska profesorica prava Elizabeth Bartholet, ena izmed podpisnic peticije, ki obsoja harvardsko politiko reševanja spolnega nadlegovanja.

Veliko univerz se je odločilo tudi, da bodo za svoje študente pripravili posebne tečaje o spolnem nadlegovanju. Ironično pa je, da se je veliko univerz odločilo tudi za posebno zavarovanje v primeru tožb zaradi spolnih napadov v času študija.