Torek,
21. 7. 2015,
13.22

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 7. 2015, 13.22

8 let, 9 mesecev

Podatki o Kubi, ki jih niste vedeli

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Povprečna mesečna plača na Kubi je slabih 19 evrov.

ZDA so ponovno vzpostavile diplomatske odnose s Kubo, zato na novo odkrivajo to deželo. Za Kubo, predvsem pa za Kubance, je to izjemno pomemben dogodek, saj so bili Kubanci kljub sankcijam in izolaciji nenehno povezani z Ameriko. Če nič drugega, tam živi največja kubanska izseljenska skupnost.

Na portalu Brookings Institution so tako zbrali nekaj zanimivih podatkov o Kubi, ki bodo Američanom pomagali razumeti, da Kuba niso le cigare, rum in bejzbol.

A mimogrede: Američani lahko po novem iz Kube v ZDA prinesejo za sto dolarjev (oziroma za nekaj več kot 92 evrov) cigar in ruma.

Nafta iz Venezuele

Kuba vsak dan iz Venezuele dobi 100 tisoč sodčkov nafte. Povezanost med državama temelji prav na skupni rahli antiameriški drži pa tudi na socialističnih osnovah vlad obeh držav. Zato Američani upajo, da bo ponovna vzpostavitev diplomatskih in gospodarskih odnosov s Kubo zmanjšala kubansko navezanost na Venezuelo, predvsem pa tudi na Rusijo. Zveza med Kubo in Rusijo oziroma Sovjetsko zvezo je zgodovinska.

Nazadnje se je manifestirala v potezi Vladimirja Putina, ki je ob obisku Kube državi velikodušno odpisal 32 milijard dolarjev dolga, kar je skoraj 90 odstotkov vsega dolga, ki ga ima Kuba do Rusije še iz sovjetskih časov.

Uradni BDP je 6051 dolarjev

Uradni kubanski statistični podatki navajajo, da je BDP na prebivalca Kube 6051 dolarjev (5576 evrov). Podatek je bržkone napihnjen. Povprečna plača na Kubi je okoli 20 dolarjev na mesec, kar je manj kot 20 evrov. Najnižje plače imajo državni uslužbenci. Kljub temu analitiki ocenjujejo, da naj bi 40 odstotkov prebivalcev spadalo v srednji razred, čeprav je ta definiran precej ohlapno, predvsem pa se ne meri s potrošnjo, ki je na Kubi nizka.

Pet odstotkov Kubancev ima internet

Priložnost za gospodarsko sodelovanje bodo gotovo telekomunikacije in gradnja internetnih omrežij. Le pet odstotkov Kubancev ima trenutno dostop do interneta. Podjetja, kot sta Netflix in Google, že delujejo v smeri dostopnosti do interneta. Netflix je denimo že februarja letos objavil novico, da bodo omrežili Kubo.

Le 200 kategorij samozaposlenih

Področje, kjer napovedujejo veliko sprememb kubanske zakonodaje, je samozaposlovanje in podjetništvo. Kubanska vlada je trenutno dopustila le 201 kategorijo aktivnosti samozaposlenih. Američani pritiskajo, da bi pospešili podjetništvo, ker naj bi tako v trgovino z ZDA vključili več človeškega kapitala.

18 odstotkov prebivalcev Miamija je Kubancev

V ZDA živi dva milijona Kubancev, od tega dve tretjini na Floridi. V Miamiju, kjer je največja kubanska skupnost, se 18 odstotkov vseh prebivalcev mesta opredeljuje kot Kubanci. Na leto v ZDA lahko z vizo dobljeno na loteriji pride 20 tisoč Kubancev, preostali pridejo nelegalno po morju. Ko prestopijo mejo, lahko Kubanci v ZDA zaprosijo za azil. Verjetno ni presenetljivo, da 68 odstotkov kubanskih Američanov podpira navezavo diplomatskih stikov med državama.

Kubanska populacija vse starejša

Trenutno povprečna starost na Kubi znaša 54,7 leta, a napovedujejo, da se bo v naslednjih desetih letih zvišala na 67,7 leta. Vzrok temu je tudi izseljevanje mladih. Staranje populacije bo v prihodnjih letih velik izziv za kubansko gospodarstvo.

Večina Kubancev je lastnikov domov

Kar 90 odstotkov Kubancev je lastnikov svojih domov. To je posledica reform Raula Castra, ki je gospodarske reforme usmeril tako, da ohranjajo socializem, a uvajajo nove mehanizme, ki temeljijo na tržni ekonomiji. Tako lahko od leta 2011 Kubanci kupujejo in prodajajo nepremičnine, kar ni bilo dovoljeno od leta 1959. Tujci za zdaj še ne morejo kupovati nepremičnin na Kubi.