Petek, 12. 9. 2014, 14.03
9 let
Poceni viski za škotske funte

Na dubajskem letališču je vse mogoče. Tudi to, da so že pred referendumom o neodvisni Škotski v menjalnicah začeli menjati škotske funte v emiratske dirhame. Menjalniški tečaj je enak kot za britanski funt, en funt je 5,75 dirhama. Ni znano, zakaj so se v dubajski menjalnici odločili za tako potezo, morda je le eden od uslužbencev Škot.
A razprava o prihodnji valuti neodvisne Škotske je še vroča. Medtem ko Škoti kolebajo med svojo valuto, škotskim funtom, ki je bil v uporabi do združitve z Anglijo, uporabo evra in tem, da bi ostali v valutni uniji z Anglijo in še naprej uporabljali britanski funt, so jim angleški politiki že sporočili, da zadnje nikakor ne pride v poštev. Tako se lahko zgodi, da bodo imeli ob odcepitvi kar kupone. Kar nam je znano, kajne?
Nam, ki smo referendum in odcepitev že preživeli, se razprave v medijih, ki se pojavljajo pred škotskim referendumom, zdijo včasih pretirane. Je pa res, da smo mi najprej skočili, šele nato razmišljali o tem, kako bomo pristali. Pri Škotih je drugače: odločitev o neodvisnosti je zgodovinsko pogojena, je neke vrste nacionalna čast, in ne ekonomska nujnost. Pred odcepitvijo se Slovenci nismo ukvarjali s tem, ali bodo od zdaj cene v trgovinah višje. Škoti pa se.
Škote pred glasovanjem svarijo pred vsem: od tega, da jim politiki lažejo o naftnih rezervah v Severnem morju, češ da niso tako velike, kot jim govorijo, do tega, da bodo vse banke zaprle svoje poslovalnice na Škotskem. Konservativni britanski politik David Gauke se je na Twitterju celo pošalil, da bo na Škotskem več pand kot pa bank in zavarovalnic.
Še bolj pa so prestrašeni škotski aristokrati. Ena od simbolnih podob Škotske so seveda tudi gradovi, a v članku v reviji Tatler so se aristokrati izpovedali, da se bojijo visokih davkov na graščine, če bi bila Škotska neodvisna, in da o tem nenehno diskutirajo na večerjah, v svojih graščinah v Downtown Abbeyju. Zgroženi so tudi že nad samo mislijo, da kraljica ne bi bila več poglavarka države. "Sploh ne vedo, kaj počnejo," je o zagovornikih neodvisnosti dejal lord Adrian Palmer, lastnik posesti in graščine na Škotskem.
Tako kot čakajo Katalonci. Čez dva meseca bodo imeli referendum tudi oni. A z veliko razliko. London je dejal, da bi se bili ob odcepitvenemu izidu referenduma o tem pripravljeni pogovarjati, Madrid Kataloncem ne da niti legitimne možnosti referenduma, tako da bo 9. novembra "posvetovalno glasovanje" zakamuflirano v lokalnih volitvah. Madrid namreč trdi, da ustava prepoveduje odcepitev.
Med obema država oziroma regijama pa so podobnosti: v obeh je približno polovična podpora za neodvisnost. V obeh primerih sta gibanji za neodvisnost politično bližje levici, centralni vladi pa sta v obeh primerih konservativni. Oba naroda sta bila neodvisna pred pridružitvijo Veliki Britaniji oziroma Španiji. V obeh primerih je glavni kamen spotike redistribucija davkoplačevalskega denarja, s tem da je Katalonija najbogatejši del Španije. V obeh primerih so tudi znižali starost volilne pravice z 18 na 16 let, saj oboji računajo na glasove mladih, ki so ujeti v gospodarski krizi in bi jim nova država lahko pomenila nov začetek.
Pa kaj potem. V zgodovini se zemljevidi spreminjajo, kar poglejte svoje stare šolske atlase. Res je sicer, da gre navadno za nove države v predelih sveta, ki niso tako velepomembni kot Velika Britanija. A kar zadeva odcepitev velikih: leta 1905 se je z referendumom od Švedske odcepila Norveška. Tedaj je bila Norveška gospodarsko šibkejši člen unije. Verjetno tedaj ob referendumu niso razpravljali o cenah v trgovinah in davkih na gradove, a nekako je Norveški kljub vsemu uspelo, da je postala uspešna država. Zakaj torej ne bi tudi Škotom? Nogometno in ragbi reprezentanco že imajo svojo, naj končno dobijo tudi svoj potni list.