Nedelja,
19. 4. 2009,
19.35

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 19. 4. 2009, 19.35

8 let, 9 mesecev

Obama: Od Venezuele in Kube potrebno več kot besede

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kuba, Venezeula, pa tudi ZDA, morajo, če želijo izboljšati odnose, pokazati dejanja in ne le besede, je dejal ameriški predsednik Barack Obama.

Obama je sicer ob koncu vrhunskega srečanja Organizacije ameriških držav (OAS) v Trinidadu in Tobagu poudaril, da so se v odnosih med ZDA in dvema tako rekoč sovražnima državama pokazali pozitivni znaki, a jih je treba podpreti z dejanji. Obama: Naša politika do Kube ni delovala Ob tem je priznal tudi, da pol stoletja dolga politika ZDA do Kube - ta na vrh OAS sicer ni bila povabljena - "ni delovala", ker Kubanci "niso svobodni", zato se ta politika ne bo kmalu spremenila. "Vprašanja političnih zapornikov, svobode govora in demokracije so pomembna in jih ni mogoče preprosto pomesti pod prag," je dejal. Ob začetku srečanja v petek je sicer Obama poudaril, da želi "nov začetek" v odnosih s Kubo.

Obama se je v petek ob robu vrha na kratko sestal z venezuelskim kolegom Hugom Chavezom, ki je bil neusmiljen kritik ZDA v času, ko je to državo vodil Obamov predhodnik George Bush. Predsednika sta se rokovala in nasmehnila drug drugemu ter izmenjala nekaj vljudnostnih fraz. Po tem srečanju je Chavez v soboto ob robu vrha napovedal obnovitev polnih diplomatskih odnosov z ZDA. Kot je dejal, je Venezuela v luči sprememb v politiki ZDA pripravljena razmisliti o vrnitvi veleposlanika v Washington. Zatem so tudi iz Washingtona sporočili, da razmišljajo o vrnitvi ameriškega veleposlanika v Caracas.

"Potrebno je še veliko storiti" Obama je sicer vrh OAS označil za "zelo plodno" srečanje, a hkrati poudaril, da je potrebno še veliko storiti. Razkril je, da so na vrhu razpravljali o migracijah in energiji, pa tudi o kočljivih temah, kot so Kuba in na splošno odnosi med ZDA in Latinsko Ameriko. Vrh je šel po besedah Obame v smeri "začetka novega obdobja partnerstva med našimi državami".

Tridnevni vrh Amerik se je sicer končal brez soglasja 34 držav članic glede sklepne deklaracije, je povedal premier Trinidada in Tobaga Patrick Manning. "Sama deklaracija ni prejela polne privolitve vseh 34 držav," je povedal, vsebine deklaracije pa ni razkril.

Obama za nove odnose z regijo Vrhunska srečanja voditeljev ameriških držav, ki so bili na položaj izvoljeni po demokratični poti, potekajo od leta 1994, ko je bilo prvo tovrstno srečanje v ameriškem Miamiju. Na srečanju govorijo o temah skupnega pomena, letos pa naj bi bila ena glavnih tem tudi gospodarska in finančna kriza. Kuba tudi tokrat ni bila povabljena na vrh, da pa bo ena glavnih tem, so napovedovali že pred vrhom. Namen Obamove obiska v Trinidadu in Tobagu pa naj bi bil predvsem vzpostavitev novih odnosov z regijo na temelju medsebojnega spoštovanja in sodelovanja.