Voda, ogljikov dioksid iz zraka in električna energija. To so sestavine, iz katerih so v Dresdnu v Nemčiji začeli poskusno izdelovati umetni dizel. Za zdaj samo 160 litrov na dan.
Umetno gorivo kot nadomestek za nafto. To so že dolgoletne sanje Nemcev. Podjetju Sunfire iz Dresdna je uspel velik korak k njihovi uresničitvi. Omenjeno podjetje je v Dresdnu postavilo pilotni obrat, v katerim izdeluje umetni dizel.
Postopek izdelave
Za izdelavo umetnega goriva obrat potrebuje vodo, elektriko in ogljikov dioksid. To je tako imenovani postopek power-to-liquid, ki sicer ni nov, ga pa je nemško podjetje precej izpopolnilo, piše nemški tednik Manager Magazin.
V obratu z elektrolizo najprej ločijo vodo na kisik in vodik. Ogljikov dioksid, ki ga pridobijo iz zraka z velikim sesalnikom, s pomočjo pridobljenega vodika pretvorijo v ogljikov monoksid.
Utekočinjenje ogljikovega monoksida in vodika
Ogljikov monoksid in spet vodik v reaktorju s Fischer-Tropschevo sintezo utekočinijo. Za sintezo uporabljajo energijo iz obnovljivih virov. Obrat za proizvodnjo umetnega goriva tako deluje kot vetrna ali sončna elektrarna, ki dobavlja elektriko v omrežje in hkrati proizvaja gorivo.
Umetno gorivo, ki ga dobijo po sintezi, bodo po prepričanju podjetja Sunfire lahko uporabljali kot gorivo za avtomobile in letala, v kemični industriji pa kot surovino.
Za zdaj je postopek še predrag
Težava je cena, za zdaj je postopek drag. Izdelovalci umetnega goriva se trudijo, da bi za umetno gorivo iz dresdenskega poizkusnega obrata dosegli ceno 1,20 evra za liter.
Za zdaj v obratu, ki ga denarno podpira nemška država, izdelajo 160 litrov na dan, leta 2016 naj bi proizvodnjo povečali na 1.600 litrov na dan, nato bo sledila množična proizvodnja.
Bodo električni avtomobili prekrižali načrte Nemcem?
Načrte Nemcem lahko prekriža vse večja uporaba električno avtomobilov. V podjetju Sunfire sicer poudarjajo, da gorivo ni namenjeno samo za avtomobile. Bo pa moralo biti umetno gorivo, če se bo hotelo uveljaviti, bolj poceni, kot je zdaj.
Nemci so z izdelavo umetnega goriva iz vode, ogljikovega dioksida in elektrike prehiteli Švicarje. Že leta 2011 so namreč mediji poročali o raziskovalcih švicarske visoke tehnične šole ETH v Zürichu, ki skupaj z ameriškimi kolegi iz kalifornijske Pasadene poskušajo odkriti, kako izdelovati bencin iz sončne svetlobe in vode.
Nemške dolgoletne izkušnje z izdelavo sintetičnega bencina
Švicarsko-ameriški raziskovalci so takrat napovedovali, da bo mogoče bencin, izdelan po njihovem postopku, čez 15 do 20 let kupiti na bencinskih črpalkah. Kot kaže, so jih Nemci prehiteli.
Ti že imajo dolge izkušnje iz pridobivanja sintetičnega bencina. V dvajsetih letih prejšnjega stoletja sta Franz Fischer in Hans Tropsch iznašla izdelavo sintetičnega bencina iz utekočinjenega premoga.
Poceni uvožena nafta izpodrinila nemški bencin
Tako imenovani nemški bencin oziroma leuna-bencin je leta 1927 pomenil 27 odstotkov vsega porabljenega bencina v Nemčiji. Še bolj koristen je postal med drugo svetovno vojno – leta 1944 je imel kar 56-odstotni delež.
Po drugi svetovni vojni sintetičnega bencina v Zahodni Nemčiji niso več izdelovali, ker je bila uvožena nafta precej cenejša. V Vzhodni Nemčiji so sintetični bencin uporabljali še do sedemdesetih let prejšnjega stoletja, nato pa ga popolnoma opustili.
Naftna kriza obudila izdelavo sintetičnega bencina
Po prvi naftni krizi leta 1973 so v Zahodni Nemčiji spet obudili njegovo izdelavo – med letoma 1977‒1980 je začelo delovati sedem manjših obratov za proizvodnjo sintetičnega bencina. Zadnji obrat je prenehal delovati leta 2004.