Ponedeljek, 25. 5. 2015, 13.31
9 let, 2 meseca
Neenakost plač se je v Sloveniji v osmih letih zmanjšala

Evropska fundacija za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer Eurofound v nedavnem poročilu ugotavlja, da se neenakost plač od začetka krize v Evropi na splošno povečuje, predvsem zaradi čedalje večje neenakosti znotraj držav. Trend izenačevanja plač, ki je trajal do leta 2008, se je po izbruhu krize obrnil in je lahko razlog za skrb glede kohezije v EU, so sporočili iz Evropske komisije.
Čedalje večja neenakost plač vzbuja skrb, vendar pa neenakost plač ne vpliva na celotno splošno rast neenakosti v življenjskem standardu, poudarjajo v Evropski komisiji. Zaradi vse večje brezposelnosti, zlasti v južnih državah EU, so izginila številna slabše plačana delovna mesta. To je sicer zmanjšalo zabeleženo stopnjo neenakosti plač, vendar pa so se razlike med dejanskimi prihodki še povečale.
- V prvi so države, v katerih so se razlike v plačah med letoma 2004 in 2011 zmanjšale. V tej skupini so Estonija, Madžarska, Poljska, Slovaška in Slovenija.
- V drugi skupini so države, v katerih so se v tem obdobju razlike v plačah povečale. To so Avstrija, Belgija, Danska in Nemčija.
- Tretjo skupino sestavljajo države, v katerih se je neenakost plač večala do leta 2008, nato pa se je začela zmanjševati: Grčija, Irska, Litva, Luksemburg, Nizozemska, Portugalska, Španija, Švedska, Italija in Latvija
- V četrti skupini pa so države, kjer se je plačna neenakost do leta 2008 zmanjševala, nato pa je začela naraščati. To so Francija, Velika Britanija, Ciper in Češka.