Ponedeljek,
13. 4. 2009,
9.09

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 13. 4. 2009, 9.09

8 let, 9 mesecev

Na Šrilanki prekinili ogenj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Šrilanške varnostne sile so po večmesečni ofenzivi proti uporniškim tamilskim tigrom za dva dni prekinile ogenj.

Tamilske upornike pa so pozvale naj civilistom, ujetim na območju, kjer potekajo spopadi, omogočijo odhod. Po ocenah ZN je na majhnem obalnem območju na severovzhodu Šrilanke, ki je še edino v rokah upornikov, zajetih 100.000 ljudi. Šrilanška vojska je po ukazu predsednika Mahinde Rajapakseja ofenzivo za dva dni prekinila ob sinhalskem in tamilskem novem letu. Manjše območje na severozahodu države je obenem tudi edino območje v državi, ki je še v rokah tamilskih tigrov. Ti so tik pred porazom. Odhod civilistov s kriznega območja še ni zagotovljen Tiskovni predstavnik šrilanške vojske Udaya Nanayakkara je ob tem povedal, da danes in v torek ne načrtujejo nobenih vojaških operacij. Ostrostrelec iz vrst tamilskih upornikov je sicer danes ubil šrilanškega vojaka, še enega pa ranil, a vojska po navedbah Nanayakkare na napad ni odgovorila. Kljub prekinitvi ognja pa o odhodu civilistov s kriznega območja za zdaj ni poročil.

Prekinitev ognja je že pozdravil generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, vendar je ob tem poudaril, da je to manj, kot je pričakoval. "To je manj od nekajdnevne humanitarne prekinitve spopadov, za katero sem si prizadeval. Kljub temu je to pomemben prvi korak in priložnost za končanje spopadov in mirno rešitev krize, ki jo tako zelo potrebujemo," je dejal Ban.

V dveh mesecih ubitih okoli 2800 civilistov Po podatkih ZN je bilo v zadnjih dveh mesecih v spopadih med šrilanško vojsko in uporniki ubitih okoli 2800 civilistov, poleg tega pa je večje izgube utrpela tudi uporniška vojska. V zgolj štirih dneh je bilo namreč v bojih v neki vasici, ki je bila pred tem v rokah tamilskih tigrov, ubitih prek 550 upornikov.

37 let dolga borba za neodvisno državo Tamilski tigri se sicer že 37 let borijo za neodvisno državo Tamilcev na severu Šrilanke. V tem času je v spopadih s šrilanško vojsko umrlo že več kot 70.000 ljudi.

V sporu je posredovala tudi Norveška V konfliktu med Osvobodilnimi tigri tamilskega Eelama (LTTE) je od leta 2000 na povabilo Kolomba posredovala Norveška, ki ji je ob podpori ZDA, EU, Japonske in Indije uspelo izpogajati premirje. To je v veljavo stopilo februarja 2002.

Vlada lani odstopila od premirja po domnevnih kršitvah LTTE Šrilanška vlada je nato januarja lani enostransko odstopila od premirja, krivdo za to pa pripisala LTTE, ki naj bi ga večkrat kršil. Danes pa je Kolombo Norveško obvestil, da v dolgoletnem konfliktu nima več vloge mirovnega posrednika.

Konec norveškega mirovnega posredništva "Vlada Šrilanke meni, da ni več prostora za Norveško kot mirovnega posrednika," so sporočili s šrilanške vlade. Vlada je uradno pismo o tem že predala norveškemu veleposlaniku v Kolombu Toreju Hattremu. Odločitev so v Kolombu sprejeli, potem ko je bilo šrilanško veleposlaništvo v Oslu tarča tamilskih protestnikov.