Torek,
21. 4. 2009,
18.29

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 4. 2009, 18.29

8 let, 9 mesecev

Na konferenci ZN o rasizmu sprejeli sklepno izjavo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Države članice ZN, ki sodelujejo na konferenci o rasizmu v Ženevi, so drugi dan zasedanja soglasno sprejele sklepno izjavo, v kateri pozivajo k boju proti nestrpnosti in diskriminaciji.

Pogajanja o izjavi so trajala več mesecev, sprejeto pa je bilo besedilo, o katerem so se dogovorili minuli konec tedna.

Besedilo izjave ne omejuje svobode govora z omejevanjem kritike verstev Izjava je precej skrčena različica prvotnega besedila, iz katerega so bili umaknjeni najbolj sporni deli in stavki. Besedilo ne omenja Izraela in ne omejuje svobode govora z omejevanjem kritike verstev. Predsedujoči konferenci, kenijski generalni tožilec Amos Wako, je izjavo označil za "zgodovinski rezultat", ki "kaže, da lahko ostanemo konstruktivno angažirani in dosežemo soglasje."

Bojkot številnih držav Petdnevno konferenco bojkotirajo ZDA, Izrael, Avstralija in Kanada, ker se bojijo, da jo bodo izkoristili za napade na Izrael, podobno kot prvo konferenco ZN proti rasizmu pred osmimi leti, ki je potekala v južnoafriškem Durbanu. Iz Evropske unije na konferenci ne sodelujejo Nizozemska, Italija, Poljska, Nemčija in Češka.

Predčasno sprejetje dokumenta spodbudil Ahmadinedžadov nastop Prvi dan konference je zaznamoval nastop iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada, v katerem je napadel Izrael, zaradi česar je večina predstavnikov držav EU zapustila dvorano. Govor je obsodil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon. Delegati so povedali, da jih je Ahmadinedžadov govor spodbudil k temu, da čimprej sprejmejo dokument, zato so ga sprejeli že danes in ne zadnji dan konference v petek, kot je bilo načrtovano. "Nismo smeli dopustiti, da bi našo odločnost in soglasje uničil osamljeni primeri ali nestrpnost in spodbujanje sovraštva, ki smo mu bili priča včeraj," je dejal britanski veleposlanik Peter Gooderham.

Logar: Takojšnji sprejem dokumenta razbremenil nevarnost poseganja v besedilo Vodja slovenske delegacije Andrej Logar je pred tem povedal, da so danes potekala intenzivna pogajanja med državami članicami EU, islamskimi državami, afriško skupino ter državami Latinske Amerike in Karibov, da bi dosegli soglasje o takojšnjem sprejetju izjave. "Takojšnji sprejem dokumenta bi bistveno razbremenil napetosti in nevarnost, da se še posega v besedilo in se ga spreminja," je poudaril in dodal, da je Slovenija zadovoljna z besedilom.