Petek,
19. 6. 2015,
14.05

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 19. 6. 2015, 14.05

8 let, 9 mesecev

Medijska dinastija Murdoch

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V družini Murdoch se bije boj za dediščino druge največje globalne medijske korporacije.

Medijski mogotec Rupert Murdoch je svoj imperij prepustil v vodenje sinovoma Jamesu in Lachlanu . Ni prvič, da se je medijski imperij prenesel z očeta na sinova. V hollywoodski zgodovini je najbolj znan primer bratov Warner, a se je končal z družinsko razprtijo, ko je eden od bratov izigral drugega.

Za brata Murdoch pravijo, da sta dobra prijatelja in da se kaj takega ne bi moglo zgoditi. Njun oče pa je v izjavi ob imenovanju dejal, da jima zaupa ter da bodo njegova podjetja v njunih rokah doživela nov razcvet. A kjer je v igri denar, so vedno tudi prepiri.

Oče, kralj tabloidov Družina Murdoch po zaslugi 84-letnega, v Avstraliji rojenega patriarha Ruperta nadzoruje dobršen del pomembnih svetovnih medijev – družinski podjetji News Corporation in Twenty-First Century Fox sta skupaj drugi največji globalni medijski konglomerat, ki si v 50 državah sveta lasti skoraj 800 podjetij. V svojem portfelju imajo založniške hiše, kot je HarperCollins, ugledne časopise, kot sta The Wall Street Journal, Times, televizijske postaje, na primer Fox News in Sky, ter filmski studio 20th Century Fox. Rupert pa slovi tudi kot oče sodobnih tabloidov. V sedemdesetih je kupil britanski dnevnik The Sun in ga spremenil v primer sodobnega tabloida.

Ne nazadnje še vedno odmeva afera z News of the World, tabloidom, ki je prisluškoval britanskim zvezdnikom in politikom. Osrednji lik afere je bil prav James Murdoch, ki je zaradi tega celo odstopil kot predsednik BskyB ter se iz Londona preselil v New York, da bi se oddaljil od škandala.

Patriarhalna odločitev Kakorkoli: oče Rupert se je odločil, da bo v značilni patriarhalni maniri poslovni imperij prepustil v vajeti sinovoma. S tem, da je mlajši James dobil rahlo pomembnejši položaj kot starejši Lachlan. James bo glavni izvršni direktor 21st Century Fox, Lachlan pa bo sodirektor.

Oba imata izkušnje z vodenjem podjetij v očetovi korporaciji. James je bil v News Corporation zadolžen za mednarodni razvoj in je zaslužen za to, da je Sky postal močan v Italiji in Nemčiji.

Lachlan je bil v začetku stoletja celo izvršni direktor News Corporation, a je zaslovel po slabi naložbi v One.Tel, s katero je družina izgubila stotine milijonov dolarjev. Pozneje se je sicer odkupil z naložbo v internetno nepremičninsko agencijo REA, ki je prinesla veliko dobička. Leta 2005 se je popolnoma umaknil iz vseh podjetij, menda zaradi spora z očetom. Leta 2014 se je znova vrnil, tokrat v Fox kot neizvršni sopredsednik.

Zapostavljena hčerka Rupert Murdoch ima sicer šest otrok s tremi (nekdanjimi) ženami. Edina, ki je prav nič ne zanima medijski posel, je najstarejša hčerka Preduce. Med njimi po poslovni karieri izstopa hčerka Elizabeth. Oče ji je za 35 milijonov dolarjev kupil televizijsko postajo v Kaliforniji, ki jo je prestrukturirala in pozneje prodala z 12 milijoni dolarjev dobička. Zato je konec devetdesetih veljala celo za resno konkurenco bratoma v lovu na visoke položaje v očetovem imperiju.

Toda ko se je javno prepirala s svojim mentorjem Samom Chisholom iz BskyB, je padla v očetovo nemilost in ni bila več v igri za vodilne položaje v korporaciji.

Ustanovila je svojo produkcijsko podjetje Shine Group, ki je med drugim tudi producent Masterchefa. Ironija je, da je podjetje leta 2011 prodala prav očetu za 600 milijonov dolarjev in zdaj deluje v okviru News Corp. Zaradi tega nakupa so delničarji News Corp celo tožili Murdocha zaradi suma nepotizma, ki pa ni bil dokazan.

Mimogrede – drugi mož Elizabeth Murdoch je pravnuk Sigmunda Freuda.

Tretja žena, družinska črna ovca Seveda je življenje Ruperta Murdocha kot zgodba iz njegovih tabloidov polno škandalov. Tudi v njegovi družini. Prepirajo se tudi otroci.

Razlog je njegova tretja žena Wendi Deng, ki je rojena na Kitajskem in se je imenovala Wende, kar pomeni "kulturna revolucija". S študentsko štipendijo, ki ji jo je sponzoriral kitajsko-ameriški par Cherry, je prišla v Ameriko. Študirala je ekonomijo in se zapletla v afero s 30 let starejšim gospodom Cherryjem, ta se je z njo celo poročil. Čeprav sta bila skupaj le pet mesecev, je Deng dobila zeleno karto in službo na Foxu. Seveda je nemudoma spoznala Ruperta Murdocha in se z njim poročila dva tedna po tem, ko se je ta ločil od svoje druge žene. Z njim ima dve še mladoletni hčerki Grace in Chloe. Murdoch se je od nje ločil leta 2013, ko naj bi Deng imela afero z nekdanjim britanskim premierom Tonyjem Blairom, sicer hčerkinim botrom.

Boj za družinski sklad Kakorkoli – Grace in Chloe sta zdaj jedro spora o Murdochovih otrocih. Ti imajo v skupnem skladu 28,5 odstotka delnic News Corp, vrednih okoli šest milijard dolarjev. Le da imajo starejši otroci pravico do glasovalnih delnic, najmlajši hčerki pa ne, saj so te razdeljene med očeta in najstarejše otroke.

In tu je jedro spora. V primeru Murdochove smrti bi njegove delnice ostale brez glasovalne pravice, čeprav bi se razdelile med vse njegove otroke. Ker pa sta hčerki, ki ju ima s tretjo ženo, še mladoletni, bi delnice dobila Wendi Deng. Temu močno nasprotujejo tako najstarejši otroci kot njihova mama, druga Murdochova žena.

Zgodba o Murdochovi dediščini tako z imenovanjem sinov za naslednike še zdaleč ni končana.