Četrtek,
27. 6. 2013,
7.04

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 6. 2013, 7.04

9 let, 2 meseca

Makaziwe Mandela: Dokler se še odziva, bomo še imeli upanje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zdravstveno stanje Nelsona Mandele se je po besedah južnoafriškega predsednika Jacoba Zume nekoliko izboljšalo. Nobelov nagrajenec ostaja v kritičnem, a stabilnem stanju, je povedal Zuma.

Britanski časnik Guardian je sicer poročal, da so nekdanjega južnoafriškega predsednika Nelsona Mandelo odklopili z naprav, ki so ga ohranjale pri življenju. Kmalu se je za svojo novico opravičil. Guardian je poročal, da je Mandela umrl pri 94 letih, pri tem pa se skliceval na "zanesljiv vir", ki naj bi bil avstralski minister za vire Gary Gray.

Zdravstveno stanje je še vedno kritično "Mandeli je bolje," je dejal Zuma potem ko je govoril z zdravnipkim osebjem, ki skrbi za južnoafriško ikono boja porti apartheidu. "Odpovedal sem svoj današnji obisk Mozambika, da bi ga lahko obiskal in se posvetoval z zdravniki. Mandeli gre danes veliko bolje kot v sredo, ko sem ga nazadnje videl," je dejal Zuma.

A zdravstveno stanje ikone boja proti apartheidu ostaja kritično, kar je potrdila tudi njegova hči Makaziwe. "Stanje očeta je kritično. Ne bom lagala, ne zgleda dobro. A za nas otroke in vnuke upanje ostaja. Poskuša odpreti svoje oči, ko se ga dotakneš, se odzove. Dokler se še odziva, ko z njim govorimo ali se ga dotaknemo, bomo še imeli upanje," je dejala.

Odpovedali so praznovanja ob prihajajočem rojstnem dnevu Mandele Ob tem pa je še dejala, da je družina odpovedala praznovanja, ki so bila napovedana naslednji mesec ob 95. rojstnem dnevu Nobelovega nagrajenca za mir, a je istočasno izrazila upanje, da bodo lahko dan preživeli z njim. "Če nas bo Bog blagoslovil, da bo oče še živ 18. julija, menim, da bomo kot družina ta praznik praznovali tako kot ga vedno," je še dodala Makaziwe.

Mandelo so v bolnišnico v Pretorii sprejeli 8. junija, kjer ga zdravijo zaradi obolenja pljuč, ki naj bi bilo povezano z nezadostno zdravljeno tuberkulozo, za katero je zbolel v času, ko je bil zaprt zaradi boja proti apartheidu. Neimenovani vladni predstavnik je ameriški televiziji CNN zaupal, da Mandelo zdravniki pri življenju ohranjajo s pomočjo naprav.

Mandela je zaradi boja proti apartheidu in za človekove pravice temnopolte večine v zaporu preživel 27 let. Po izpustitvi leta 1990 je postal južnoafriški predsednik. Predsedniški stolček je zasedal samo en petletni mandat, leta 1993 pa je prejel Nobelovo nagrado za mir. Iz politike in javnega življenja se je umaknil leta 2004.