Sreda,
17. 6. 2015,
15.09

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 17. 6. 2015, 15.09

9 let, 2 meseca

Madžarska naročila protimigracijsko ograjo na meji s Srbijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Madžarska ima dovolj neodločnosti EU in bo zaradi nezakonitih priseljencev, ki želijo vstopiti v državo, na 175 kilometrov dolgi meji s Srbijo postavila štiri metre visoko ograjo.

Peter Szijjarto, zunanji minister naše vzhodne sosede, je sporočil, da je odziv EU prepočasen in da si Madžarska "ne more privoščiti nadaljnjega čakanja". Dodal je, da so nezakoniti priseljenci ena najbolj resnih težav EU danes".

Madžarska vlada je notranjemu ministru naložila, naj pripravi vse potrebno za postavitev ograje. Priprave naj bi bile končane v tednu dni, do prihodnje srede, madžarska vlada pa naj bi srbsko o podrobnostih seznanila na skupni seji vlad v Budimpešti, predvideni za 1. julij.

Protimigracijska kampanja Budimpešte Po navedbah vlade je Madžarska lani sprejela več beguncev glede na število prebivalcev kot katerakoli druga država članica EU razen Švedske. Letos je za azil na Madžarskem zaprosilo že 53 tisoč migrantov, kar je občutna rast števila, saj je lani za azil zaprosilo manj kot 43 tisoč prosilcev, leta 2012 pa 2.150.

Do konca leta naj bi na Madžarsko prispelo 130 tisoč priseljencev. Napoved uradne Budimpešte prihaja v času, ko vlada premierja Viktorja Orbana vodi protimigracijsko politiko pod slogani, kot je: "Če pridete na Madžarsko, ne morete imeti madžarskih delovnih mest".

Srbski premier Aleksandar Vučić je v odzivu na napoved Madžarske dejal, da je šokiran. Po njegovih besedah rešitev ni v postavljanju zidov, še posebej ker Srbija ni kriva za ta problem.

Neenotna EU Da so priseljenci vedno večja skrb za EU so se v torek pogovarjali tudi zunanji ministri članic, ki so se na zasedanju v Luxembourgu v torek načelno strinjali, da je treba pri soočanju z begunsko krizo v Sredozemlju poiskati skupne, evropske rešitve, ter da je potrebna solidarnost z najbolj obremenjenima članicama, Italijo in Grčijo. A v praksi se članice unije ne strinjajo, ali naj reševanje problema beguncev v EU temelji na obveznih kvotah ali naj bo prostovoljno. Francija je tako v ponedeljek zavrnila vstop beguncem, ki so želeli iz italijanskega mesta Ventimiglia na drugo stran meje.