Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ob obisku v Varšavi zavzel nenavadno pomirljiv ton v pogovorih s poljskim kolegom Radoslawom Sikorskim.
Ob tem je kljub vsemu večkrat ponovil, da Rusija nasprotuje postavitvi ameriškega protiraketnega ščita na Češkem in Poljskem, saj je to preblizu njenih meja.
180 kilometrov od ruske meje
Do pogovorov med Sikorskim, Lavrovom in poljskim premierom Donaldom Tuskom je prišlo več kot mesec dni po tem, ko sta Varšava in Washington podpisala sporazum o namestitvi desetih prestreznikov raket na poljskem ozemlju, ki bi predstavljali prestrezni del ameriškega protiraketnega ščita. Ščit naj bi bil zgrajen do leta 2012, poljski del pa bi stal le 180 kilometrov od najzahodnejše točke na ruskem ozemlju.
"Iranske rakete ne predstavljajo grožnje Evropi, še manj pa ZDA"
"Vsi objektivni strokovnjaki razumejo, da iranske rakete ne predstavljajo grožnje Evropi, še manj pa ZDA," je povedal Lavrov na obisku, ki je bil hkrati prvi obisk v kaki državi EU od izbruha rusko-gruzijske vojne v avgustu.
Sikorski je znova skušal omiliti ruske skrbi glede ameriške strateške inštalacije v vzhodni Evropi. "Poljska si bo zgradila zaupanje in bo zastavljeni projekt nadaljevala kot je predvideno in na transparenten način," je dejal poljski zunanji minister. Ob tem je izrazil upanje, da bodo ruski strahovi glede protiraketnega ščita sčasoma le upadli.
Lavrov se je v pogovorih nekoliko izmikal vprašanj, povezanih s komentarji namestnika načelnika generalštaba ruske vojske, generala Anatolija Nogovicina. Slednji je namreč pred tedni dejal, da bi se Poljska z namestitvijo dela ameriškega protiraketnega ščita "sama izpostavila kot tarča za gotov napad" s strani Rusije. "Generalštab ruske vojske ni vznemirjen zaradi Poljske, pač pa ga vznemirja ameriški protiraketni ščit," je dejal Lavrov.
"Rusija je naivno pristopila k tej nevarni igri"
Sicer pa se je Lavrov protiraketnega ščita dotaknil tudi v komentarju za poljski dnevnik Gazeta Wyborcza. Izpostavil je namreč, da "je Rusija naivno pristopila k tej nevarni igri in se morda ni popolnoma zavedala razsežnosti, ki bi jih lahko imela ta odločitev".
Lavrov za kompromis pri reševanju protiraketnega ščita
"Vrata za resna pogajanja puščamo odprta," je za Gazeto Wyborczo še dejal Lavrov. "Če sta ZDA in Poljska res pripravljeni predstaviti zagotovila, da evropski protiraketni ščit ni usmerjen proti Rusiji, smo kot doslej pripravljeni preveriti njihove konkretne predloge," je še pojasnil vodja ruske diplomacije. Ob tem je poudaril, da gre seveda za "zagotovila" in ne "lepotne politične geste".
"Nagrajevanje" Gruzije s članstvom v Natu
Seveda se sogovorniki ob današnjem Lavrovovem obisku niso izognili krizi v Gruziji. Lavrov je v luči gruzijsko-ruskega spora posvaril pred morebitnim "nagrajevanjem" Gruzije s članstvom v zvezi Nato, za kar si med drugimi prizadeva tudi Poljska. "Škodljivo je umetno potiskati neko državo v zvezo Nato. Vse probleme je moč rešiti tudi brez mehanske širitve zavezništva in brez prestavljanja infrastrukture vse bliže ruskim mejam," je poudaril Lavrov.