Torek, 7. 5. 2013, 14.31
9 let, 2 meseca
Kitajska zanika Pentagonove obtožbe o vohunjenju

V 83-stranskem letnem poročilu Pentagona ameriškemu kongresu je tako zapisano, da Kitajsko vohunjenje prek vdiranja v ameriški obrambni računalniški sistem predstavlja resno skrb, saj naj bi bila za vohunjenje potrebna znanja, podobna tistim, ki jih uporabljajo hekerji za napade na računalniška omrežja.
Kot je zapisano v poročilu, je ameriška vlada še vedno tarča različnih vdorov, med katerimi lahko številne povežejo neposredno s kitajsko vlado in vojsko. Pridobljene informacije naj bi Kitajci uporabili pri posodabljanju vojske, obrambne industrije in kot strateško prednost vladnih voditeljev.
Gre za prvi primer, ko je Pentagon v svojem poročilu za napade na njihove obrambne sisteme okrivil Kitajsko, kar je uradni Peking že zanikal. Kitajski zunanji minister Hua Čunjing je dejal, da ameriško obrambno ministrstvo redno daje neodgovorne komentarje o kitajskem normalnem in upravičenem posodabljanju obrambe in s tem ustvarja vtis o kitajski vojaški grožnji. "To ne koristi ameriško-kitajskim odnosom, vzajemnemu zaupanju in sodelovanju," je povedal Hua, ki vztraja, da si Kitajska prizadeva predvsem zaščititi svojo neodvisnost in suverenost in zanikal vsakršne obtožbe o hekerskih napadih.
Kljub zaskrbljenosti glede spletnih vdorov pa ameriški predstavniki obrambnega ministrstva opozarjajo predvsem na pomanjkanje transparentnosti pri oboroževanju Kitajske. David Helvey tako opozarja, da se modernizacija kitajske vojske dogaja brez transparentnosti in odprtosti, ki jo od Kitajske zahtevajo druge države.
Letno poročilo o Kitajski, ki ga od Pentagona kongres zahteva od leta 2000, je bilo objavljeno v času, ko se stopnjuje napetost zaradi kitajskih teritorialnih apetitov, saj ima Kitajska odprte spore zaradi ozemlja s Filipini in Japonsko ter nekaterimi drugimi sosednjimi regijami. Kitajska sicer zanika povečano vlaganje v vojsko, ki ga je pripisala inflaciji, saj so se izdatki povečali za 10,7 odstotka na letni ravni na 114 milijard dolarjev oziroma 87 milijard evrov. Pentagon pa predvideva, da je bila poraba verjetno večja od objavljene, saj predvidevanja, da so Kitajci leta 2012 za vojsko namenili med 135 in 215 milijardami ameriških dolarjev oziroma med 103 in 164 milijardami evrov. ZDA sicer za vojsko letno porabijo okoli 500 milijard ameriških dolarjev oziroma 382 milijard evrov.