Tina Vovk

Petek,
22. 11. 2013,
16.23

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 22. 11. 2013, 16.23

8 let, 8 mesecev

Kdo so bajno bogati šejki?

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

2

Zalivske države so sklenile največji letalski posel, Savdska Arabija je bila lani največji kupec nemškega orožja, katarska šejka je kupila drago sliko. Bogati šejki si lahko privoščijo skoraj vse.

V preteklem tednu so trije najhitreje rastoči arabski prevozniki Etihad, Emirates in Qatar Airways v poslih, skupaj vrednih skoraj 111 milijard dolarjev, napovedali nakup skoraj 500 letal. Triptih slikarja Francisa Bacona je bil pred kratkim na dražbi prodan za 142 milijonov ameriških dolarjev. Britanski mediji so se razpisali, da je skrivni kupec slike sestra katarskega emirja, šejka Mayassa bint Hamad al-Thani, ki jo je The Economist opisal kot katarsko kraljico kulture.

Nemška televizijska postaja ARD je pred dnevi poročala, da je bila Savdska Arabija lani glavni kupec nemškega orožja. V tej zalivski državi so lani odobrili izvoz v višini 1,237 milijarde evrov. Srbski mediji poročajo, da naj bi se tako kot Donald Trump tudi šejk Muhamed bin Zajed iz Združenih arabskih emiratov zanimal za zgradbo generalštaba v Beogradu.

Kdo so arabski šejki, katerih bogastvo temelji predvsem na ogromnih zalogah nafte, nepremičninah in investicijah, ki jih imajo po vsem svetu? Kraljeve družine iz zalivskih držav zasedajo sedem mest med 15 najbogatejšimi modrokrvneži.

Savdski kralj Abdullah bin Abdul Aziz al Saud je med monarhi revnejši le od britanske kraljice Elizabete II., katere bogastvo je ocenjeno na slabih 95 milijard dolarjev (v to so vštete tudi vrednosti nepremičnin, med njimi Buckinghamska palača in grad Windsor). Osebno premoženje 88-letnega monarha, ki je krono prevzel avgusta 2005, je ocenjeno na 63 milijard dolarjev. Kmalu po tem, ko je prevzel oblast, se je začela gradnja 26 milijard dolarjev vrednega mesta, poimenovanega njemu v čast, za katerega vlada upa, da bo novi gospodarski epicenter Bližnjega vzhoda. Savdska Arabija z izvozom nafte na dan zasluži približno milijardo dolarjev. Kralj je velik ljubitelj konj, ki vzgaja arabske žrebce.

Emir Abu Dabija in predsednik Združenih arabskih emiratov Khalifa bin Zayed Al-Nahyan ima po ocenah Forbesa pod palcem 47 milijard dolarjev. Leta 1948 rojeni emir je svojega očeta nasledil leta 2004. Trenutno je predsednik fonda Abu Dabija za razvoj.

Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum iz Dubaja je peti najbogatejši monarh na svetu. Ta 63-letni premier in podpredsednik Združenih arabskih emiratov ima pod palcem več kot 40 milijard dolarjev. Znan je po svoji darežljivosti in velja za enega največjih lastnikov konj.

Kuvajtski šejk Sabah IV bin Ahmad Al-Sabah je osmi najbogatejši monarh z več kot 14 milijardami dolarjev. Voditelj vladajoče družine Al-Sabah, ki ima 83 let, je oblast prevzel leta 2006. Za razliko od modrokrvnežev iz številnih zalivskih držav njegovo bogastvo temelji na honorarjih iz fonda naftnih zalog, ki znaša 188 milijonov dolarjev na leto. V to ni všteto velikansko bogastvo, ki ga je družina nabrala, preden je začel veljati zakon o honorarju. Emir se zavzema za gospodarske reforme, s katerim bi privabili več investicij, za pospešitev privatizacije in za manj stroge regulative o lastništvu zemlje, da bi se pripravil na obdobje po tem, ko bodo zaloge nafte začele presihati.

Na devetem mestu najbogatejših monarhov je bil, preden je prestol predal sinu, katarski šejk Hamad bin Khalifa Al Thani, s premoženjem, ocenjenim na več kot 11 milijard dolarjev. Šejk je bil zaslužen za modernizacijo katarske vojske ter razvoj velikanskih zalog nafte in naravnih plinov. Ustanovil je arabsko televizijsko hišo Al Jazeera. Sinu, ki je lastnik nogometnega kluba PSG, je prepustil državo z najvišjim per capita dohodkom na svetu. Polsestra novega monarha, šejka Tamima bin Hamada Al Thanija, šejka Mayassa bint Hamad al-Thani, ki jo je The Economist opisal kot katarsko kraljico kulture, velja za najvplivnejšo igralko v svetu umetnosti. S kupovanjem umetnin, za katere odšteva bajne vsote, Katar spreminja v globalno kulturno velesilo. To si tudi lahko privošči. Samo za nakup umetnin je v družinskem proračunu namenjena več kot milijarda dolarjev. Lani naj bi za sliko Paula Cezanna Igralci kart odštela rekordnih 250 milijonov.

Na desetem mestu je z več kot devetimi milijardami dolarjev 72-letni šejk Omana Qaboos Bin Said As-Said. V njegovi lasti sta več kot 150-metrska jahta ter kraljeva palača Al Alam, ki velja za pravo arhitekturno čudo.

Kralj Bahraina, 63-letni Hamad ibn Isa Al Khalifa, se je z 5,53 milijarde dolarjev med vsemi modrokrvneži iz zaliva odrezal najslabše in se uvrstil na 11. mesto. Vodenje Bahrajna je prevzel leta 2002. Podobno kot nekateri drugi šejki je ta ljubitelj konjev ustanovil konjušnico. Navdušuje se tudi nad različnimi športi, kot so golf, tenis in nogomet.

Na 15. mesto se je uvrstil 76-letni šah Karim al-Hussayni, četrti Aga Khan. Trenutni imam izmaelitov, ki ima po ocenah Forbesa 3,16 milijarde dolarjev bogastva, sicer ne vlada nobeni državi ali regiji, a ima naslov "vaše visočanstvo", ki mu ga je leta 1957 – tedaj je nasledil svojega deda – podelila britanska kraljica. Za razliko od preostalih zalivskih modrokrvnežev njegovo bogastvo ne temelji na nafti, ampak na nepremičninah in investicijah. V lasti ima okoli 900 čistokrvnih žrebcev, njegov letni dohodek pa je ocenjen na okoli 300 milijonov dolarjev. Močno si prizadeva za konec globalne revščine, pravice žensk, islamsko kulturo, umetnost in arhitekturo.