Sreda, 17. 12. 2014, 12.55
9 let
Kdo bo žrtveno jagnje padca rublja?

"Rubelj je vreden toliko, kolikor v očeh trga stane Putinova oblast," je v Novaji Gazeti zapisala kolumnistka Julija Latinina. Rusi so sicer vajeni hitrih padcev vrednosti svoje valute in povezovanja tega z Vladimirjem Putinom. Zadnji veliki padec se je zgodil leta 1998 in prav ta je utrdil Putinovo oblast, za katero je veljajo, da zagotavlja trdno nacionalno valuto.
Nekaj dni po napovedi boja proti špekulantom je centralna banka izdala dovoljenje za zavarovanje posojil, vrednih 625 milijard rubljev, z obveznicami Rosnefta. Naslednji dan je rubelj padel in država se je znašla na robu hiperinflacije. Opozicijski voditelj Aleksej Navalni za padec rublja krivi prav posojilo Rosnefta.
"Za to so krive arktične lisice," je padec rublja na Twitterju komentiral Mihail Hodorkovski. Na splošno se je internetna javnost na padec rublja odzvala s črnim humorjem. Med najzabavnejšimi je teorija, da je rubelj pravzaprav vezan na vrednost banan: tako kot med krizo leta 1998 je tudi zdaj cena banan v rubljih ostala nespremenjena, medtem ko so cene vseh preostalih živil že poskočile.
Putin je sicer že pred časom napovedal boj proti valutnim špekulantom in prepovedal zaračunavanje cen v tujih valutah. Toda v Rusiji vsi skušajo na vse načine rublje pretvoriti v tuje valute. Poslovneži že nekaj časa prodajajo vse, kar lahko, in izkupiček pretvarjajo v dolarje, evre, švicarske franke. Kot pravijo, je bolje zdaj dobiti vsaj nekaj kot čez nekaj časa nič.
Vladimir Putin uradno do danes še ni komentiral krize valute. Je pa gotovo odgovoren za to, da je centralna banka zvišala obrestno mero in da je finančno ministrstvo napovedalo prodajo deviznih zalog. S tem so v dveh dneh umirili padanje.
Lahko pa bi koga odpustil. Na primer vodjo centralne banke Elvira Nabiullina, ki je trn v peti tako politikom kot gospodarstvenikom. Pojavljajo pa se tudi govorice, da bi Putin lahko kot žrtveno jagnje odstavil premierja Dmitrija Medvedjeva, za katerega analitiki menijo, da je preprosto prešibak. Na njegov položaj naj bi imenovali nekdanjega finančnega ministra Alekseja Kudrina, kar je ta sicer pred kratkim za radio Govorit Moskva zanikal, a to je bilo še pred padcem rublja. "Kudrin verjetno ne bi končal krize, bi se je pa lotil bolje kot Medvedjev, ker je preprosto nemogoče biti slabši," meni Šelin.
Kot mogočo zamenjavo za premierja pa omenjajo tudi Putinovega svetovalca Sergeja Glazjeva, ki zagovarja fiksne tečaje rublja. "To bi bila smrtna obsodba za rusko gospodarstvo," je za Moscow Times dejal politični analitik Dmitrij Oreškin.