Ponedeljek, 27. 7. 2015, 13.37
8 let, 7 mesecev
Kako države spodbujajo rojevanje otrok
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan ima že leta priljubljeno temo za govore o otrocih in družini: turške ženske vztrajno poziva, naj imajo vsaj tri otroke. Poleg tega seveda nasprotuje splavu. Vse to z razlogom. Njegova vizija je, da bi bila Turčija med desetimi najmočnejšimi gospodarstvi na svetu. Za to pa potrebuje močno mlado populacijo. Toda statistika ni na njegovi strani. Leta 2012 je imela Turčija najnižji naravni prirastek v zgodovini, vsega 0,12 odstotka, kar je pomenilo, da ima povprečna Turkinja dva otoka. Za primerjavo: leta 1978 je imela turška družina 4,33 otroka. Sicer populacija še narašča, a se stara.
Turška vlada je tako uvedla posebna denarna nadomestila za vsakega otroka in povišala dolžino porodniškega dopusta s štirih na šest mesecev. A to ne pomeni, da bodo imele Turkinje poslej več otrok.
V Singapurju je denimo naravni prirastek le 1,2 odstotka. Zato vsak par za otroke dobi denarno nagrado: na prvega 4450 dolarjev, za drugega 6000 dolarjev, za tretjega 8000 dolarjev, družina pa se glede na število otrok uvršča proti vrhu liste za stanovanja. Za dodatno spodbudo so poskrbeli tudi z Narodno nočjo, ko naj bi pari dopustili, da bi "eksplodiral" njihov patriotizem in bi spočeli otroka.
Tudi v Rusiji so uvedli uradni "plodni dan", ki je kar na državni praznik 12. junija. Če ženska rodi natančno devet mesecev po tem dnevu, lahko sodeluje v žrebanju avtomobila. Sicer se je ruska vlada določila, da bo za višanje rodnosti namenila 30 milijonov dolarjev.
Na Danskem so lani začeli oglaševati počitnice za spočetje otroka. Če se to res zgodi, podarijo triletno zalogo plenic za otroka.
Danski oglas za počitnice, kjer bi spočeli otroka
V Južni Koreji sicer pomagajo z državno pomočjo pri izobraževanju otrok, poleg tega pa so uvedli družinski dan, kar pomeni, da vsako tretjo sredo v mesecu v pisarnah ugasnejo luči, da bi se uslužbenci hitreje odpravili domov k ženam in seksali.
Po navedbah Economista v skandinavskih državah, kjer država finančno največ pomaga staršem, v zadnjih letih nataliteta raste. Na drugi strani v sredozemskih državah, kjer ni velikih finančnih olajšav za otroke, nataliteta pada.
Prav tako k večji rodnosti prispeva dobro organizirano varstvo za otroke, ki ženskam omogoča kariero in materinstvo. V državah, kjer imajo dobro organizirano varstvo, imajo ženske več otrok, kar je denimo primer Belgije in Nemčije. V prvi imajo državne vrtce in imajo ženske povprečno 1,8 otroka, v Nemčiji jih nimajo in imajo ženske 1,6 otroka.
Eden od faktorjev za večjo rodnost, ki ga opažajo raziskovalci, pa je tudi življenje zunaj mesta. Ruralne družine imajo več otrok kot družine v mestih. Pri tem je treba seveda upoštevati tudi to, da se družine z otroki pogosto preselijo v predmestje, kjer je bolje urejena infrastruktura, potrebna za otroka. Le japonska vlada je prepričana, da prav mesta spodbujajo nataliteto in mlade ljudi vabi v mesta, kar je z ekonomskega stališča seveda razumljivo. A če se motijo, bodo čez nekaj let v japonskih mestih le še bogati, osamljeni ljudje brez otrok.