Nesreče letal med poletom so zelo redke, zato letalski strokovnjaki menijo, da se je pogrešanemu malezijskemu letalu nekaj zgodilo zelo hitro in pilotu ni dalo dovolj časa, da bi opravil klic v sili.
Več mesecev ali celo več let utegne trajati, preden bodo strokovnjaki razvozlali skrivnost, kaj se je zgodilo z boeingom 777 na poletu med Kuala Lampurjem in Pekingom.
Eden prvih pokazateljev tega, kaj se je zgodilo, bodo razbitine. Če bodo te raztreščene po širšem območju, bo to nakazovalo, da se je letalo prelomilo na visoki višini, kar bi lahko povzročila npr. bomba ali pa velika napaka na ogrodju letala. Če bodo razbitine na manjšem območju, bo to nakazovalo, da je letalo verjetno padlo z višine okoli 11 kilometrov in se razletelo ob stiku z vodno gladino. Iz Interpola so sporočili, da na podlagi do zdaj zbranih podatkov vse bolj izključujejo možnost terorističnega napada.
Nekaj mogočih scenarijev, kaj se je zgodilo z letalom:
Katastrofalna strukturna napaka
Večina letal je narejenih iz aluminija, ki sčasoma lahko začne oksidirati, še posebej če je močneje izpostavljen vlagi. Zaradi zanesljivosti leta boeing 777 strokovnjaki dvomijo, da je nesrečo povzročila napaka na ogrodju letala ali pa da sta odpovedala motorja rolls royce trent 800. So pa pred leti na sedaj pogrešanem letalu morali popraviti škodo na krilu.
Katastrofalno zmanjševanje tlaka
Razlika med tlakom zunaj in znotraj letala na 11 kilometrih je tako ogromna, da bi v primeru razbitih vrat ali okna vse znotraj letala, kar ni pritrjeno, poskrkalo skozi morebitno odprtino. To bi posadki dalo le nekaj sekund časam, da si nadene kisikove maske.
Slabo vreme
Letala so zgrajena tako, da lahko letijo tudi skozi najhujše nevihte, vendar je npr. letalo družbe Air France junija 2009 padlo v Atlantski ocean sredi hude nevihte. Na kazalnikih hitrosti airbusa A330 se je namreč začel nabirati led, kar je povzročilo, da so kazalniki dajali napačne podatke. Zaradi tega in slabih pilotovih odločitev se je letalo ustavilo in padlo v morje. Piloti nikoli niso poklicali na pomoč.
V primeru malezijskega letala so sicer vsi kazalniki pokazali, da je bilo vreme dobro.
Zmedenost pilota
Vojaški radarji nakazujejo, da se je letalo tik pred izginotjem morda obrnilo. Mogoče je, da so piloti izklopili avtopilota in nekako zašli s poti, to pa ugotovili šele, ko je bilo že prepozno. Letalo bi tako lahko še od pet do šest ur letelo od točke, kjer so ga radarji nazadnje zaznali. Ta scenarij je sicer malo verjeten, ker bi ga verjetno zaznali drugi radarji, a ga za zdaj še ne izključujejo, saj radarji ne pokrivajo vseh koščkov sveta, še posebej nad oceani.
Samomor pilota
Če je informacija, da se je letalo obrnilo, točna, to zmanjša možnost, da je letalo doživelo katastrofalno eksplozijo v zraku, in postavlja nadaljnje vprašanje, zakaj pilot ni poklical na pomoč. Če bi se pojavila manjša mehanična napaka ali pa tudi večja, kot je npr. odpoved obeh motorjev letala, bi imel pilot verjetno dovolj časa, da bi po radijski zvezi poročal o težavah. To je spodbudilo nadaljnja ugibanja, da se je morda pilot odločil za samomor. Kaj takega je zelo redko, sta pa iz zadnjih let znana dva primera, ko je domnevno pilot ali član posadke namerno povzročil nesrečo letala. Leta 1997 je v nesreči letala SilkAir let 185, ki je padlo v Indoneziji, umrlo 97 potnikov in sedem članov posadke, v nesreči letala družbe EgyptAir let 990 pa je v Atlantskem oceanu leta 1999 umrlo 217 ljudi na krovu.
Odpoved obeh motorjev
Boeing 777 ima enega najboljših varnostnih rekordov v zgodovini letenja. Potnike je v nebo prvič popeljal junija 1995 in kar 18 let se s tem letalom ni zgodila nobena nesreča vse do julija lani, ko so na letu 214 letalske družbe Asiana ob pristajanju v San Franciscu umrli trije od 307 potnikov.
Tudi če bi na letalu odpovedala oba motorja, bi lahko še okoli 20 minut jadralo po zraku, kar bi dalo pilotu dovolj časa, da po radijski zvezi sporoči, da je letalo v velikih težavah.
Bomba
Preiskovalci in oblasti ne izključujejo možnosti, da je na letalu eksplodirala bomba, kot se je zgodilo s Pan Amovim poletom 103 med Londonom in New Yorkom decembra 1988, poletom Air India junija 1985 med Montrealom in Londonom ali letalom francoske družbe Union des Transports Aériens, ki je septembra 1989 eksplodiralo nad Saharo.
Ugrabitev
Ugrabitev letala se zdi malo verjetna, saj ugrabitelji ponavadi z letalom pristanejo na letališču in oblastem sporočijo svoje zahteve. Mogoče je, da se je zgodila ugrabitev, podobno kot 11. septembra 2001 v ZDA, in da so ugrabitelji prisilili letalo, da je padlo v ocean.
Nenamerna sestrelitev letala
Znani so primeri, ko so vojske posameznih držav nenamerno sestrelile potniška letala. Julija 1988 je ameriška letalonosilka USS Vincennes po nesreči sestrelila iransko letalo in ubila vseh 290 potnikov in članov posadke, septembra 1983 pa je ruski lovec sestrelil korejsko letalo.