Torek, 14. 1. 2014, 9.22
8 let, 7 mesecev
Kaj pravi Sveto pismo o denarju in bogastvu?
Če vključimo še besede, kot so zlato, srebro, bogastvo, premoženje, dediščina, dolg, revščina in podobne teme, lahko ugotovimo, da Sveto pismo namenja veliko pozornosti finančnim zadevam, skoraj več kot za kakšno drugo temo, piše spletna stran ehow.com.
Sveto pismo izrecno prepoveduje zaračunavanje obresti pri posojanju denarja. "Če posodiš denar mojemu ljudstvu, ubožcu zraven sebe, mu ne bodi kakor oderuh, ne nalagaj mu obresti!" piše v Mojzesovi knjigi. Podobno prepoveduje zaračunavanje obresti tudi Koran, sveta knjiga muslimanov.
"Najde se tak, ki za majhen denar nakupi veliko, pa vseeno preplača sedemkratno." (Sirahova knjiga)"Kdor je zaletav, (. . .) vedno drvi v pomanjkanje." (Knjiga pregovorov)Tudi Lukov evangelij kristjanom zapoveduje, naj denar porabljajo na način, ki ga Bog odobrava, v Pismu Hebrejcem pa piše, da naj z denarjem ravnamo modro, torej odgovorno in pošteno.
"Dobro in hudo, življenje in smrt, uboštvo in bogastvo je od Gospoda." (Sirahova knjiga) "Vsakemu človeku, ki mu je Bog dal bogastvo in imetje in mu dopustil, da to uživa, da jemlje svoj delež in se veseli pri svojem trudu, je to Božji dar." (Pridigarjeva knjiga)
Po Svetem pismu so bolj moralni reveži, ki so pravični, kot nepravični in sleparski bogataši: "Kdor zaupa v svoje bogastvo, propade, pravični pa poganjajo kakor zelenje. (…)Boljše je uboštvo v strahu Gospodovem, kakor veliko bogastvo v pehanju. (…) Bolje je imeti malo po pravici, kakor veliko bogastvo po krivici. (…)Ne trudi se za bogastvo, odnehaj po svoji razsodnosti." (Knjiga pregovorov)
Oster do bogatašev je bil Jezus Kristus. Kot je po Lukovem evangeliju Jezus rekel svojim učencem: "Resnično, povem vam: Bogataš bo težko prišel v nebeško kraljestvo.(...) In spet vam povem: Laže gre kamela skozi šivankino uho, kakor bogataš pride v Božje kraljestvo."