Poldrugo desetletje po odpravi apartheida bo okoli 23 milijonov volivcev danes v Južnoafriški republiki volilo nov parlament.
Za skoraj gotovega zmagovalca četrtih demokratičnih volitev velja vladajoči Afriški narodni kongres (ANC), s čimer bi se na predsedniški stolček mesec po opustitvi korupcijskih obtožb zavihtel njegov voditelj Jacob Zuma.
Zuma in Mandela oddala svoj glas
Vodja Afriškega narodnega kongresa (ANC) Jacob Zuma je že oddal svoj glas na volitvah, po katerih bo verjetno prevzel položaj predsednika Južnoafriške republike. Glas je oddal tudi prvi temnopolti južnoafriški predsednik Nelson Mandela.
Južnoafričani so množično prišli na glasovanje, zaradi česar pred volišči nastajajo dolge vrste, ponekod pa je sredi popoldneva začelo zmanjkovati glasovnic. Kljub temu o hujših incidentih zaenkrat ne poročajo.
Volilno pravico ima 23 milijonov ljudi
Na okoli 20.000 voliščih ima sicer danes pravico voliti 23 milijonov volilnih upravičencev. Volišča naj bi se zaprla ob 21. uri, zaradi gneče pa obstaja možnost, da bodo ponekod ostala odprta dlje. Opazovalci napovedujejo okoli 80-odstotno volilno udeležbo.
"Ko sem odraščal, nisem vedel, da bo prišel ta dan," je dejal ob glasovanju na volišču v domači vasi v pokrajini KwaZulu-Natal. "Zaradi tega se počutim odlično in ta občutek je nekaj povsem drugega od tistega pod vladavino apartheida," je dejal.
Zuma naj bi prejel več kot 60 odstotkov glasov
67-letni Zuma bo po pričakovanjih postal novi južnoafriški predsednik, ki ga bo v začetku maja izvolil parlament. Po napovedih naj bi ANC na današnjih četrtih demokratičnih volitvah v Južnoafriški republiki prejel več kot 60 odstotkov podpore.
Mandelo pozdravilo na stotine ljudi
Nobelov nagrajenec za mir Nelson Mandela je svoj glas oddal na volišču v Johannesburgu, kjer ga je pozdravilo na stotine ljudi. 90-letni nekdanji predsednik se zadnje čase sicer redko pojavlja v javnosti, tokrat pa se je v podporo ANC udeležil zadnjega predvolilnega shoda skupaj s predsedniškim kandidatom Zumo.
Stranki ANC se obeta več kot 60 odstotkov glasov
Volivci naj bi ANC, ki na političnem prizorišču v državi igra glavno vlogo od izvolitve prvega temnopoltega predsednika Nelsona Mandele pred 15 leti, namenili več kot 60 odstotkov glasov. Če se bodo napovedi uresničile, bo novi predsednik države najverjetneje postal Zuma, saj predsednika v JAR izbira 400-članski parlament. Trenutni predsednik Kgalema Motlanthe to funkcijo opravlja le začasno, parlament pa mu jo je podelil potem, ko se je njegov predhodnik Thabo Mbeki septembra lani na poziv svojega ANC odločil za odstop.
JAR bi lahko dobila več prvih dam
Tožilstvo je sicer v začetku aprila opustilo obtožnico zaradi korupcije proti Zumi, leta 2006 pa je bil oproščen tudi obtožb o posilstvu. V primeru izvolitve s škandali zaznamovanega politika bo JAR poleg tega prvič dobila več prvih dam - Zuma ima namreč kar dve soprogi in zaročenko.
ANC, ki je doslej vladal z dvotretjinsko večino, v boju za volilne glasove nasproti stoji prav tako samozavestna opozicija, del katere je zrasel iz njegovih lastnih vrst. Boj za oblast med Zumo in Mbekijem je namreč razočarane člane stranke pred nekaj meseci spodbudil k oblikovanju Ljudskega kongresa (COPE), ki naj bi osvojil deset odstotkov glasov.
Družbena in ekonomska neenakost sta še vedno prisotna
V 15 letih demokracije se je gospodarstvo v državi, kjer so po več desetletjih apartheida še vedno prisotne družbene in ekonomske neenakosti, stabiliziralo in s tem pomagalo ustvariti nov srednji razred temnopoltih prebivalcev, povečal pa se je tudi dostop do osnovnih storitev, kot sta elektrika in voda.
Visoka stopnja kriminala - vsak dan 50 umorov
A 43 odstotkov državljanov še vedno živi v revščini, dva od petih odraslih pa sta brezposelna. Medtem ko življenje v nekdanjih soseskah za belce ohranja najvišji standard, se prebivalci nekaterih mest in podeželja iz dneva v dan prebijajo v izjemno slabih pogojih. Državo pesti tudi visoka stopnja kriminala - na dan jo pretrese okoli 50 umorov.
V kolikšni meri volivci kljub temu ostajajo zvesti vladajoči stranki, se bo na 19.000 voliščih po vsej državi izkazalo danes. Volivci bodo lahko svoj glas oddali med 7. in 21. uro, uradni izidi volitev pa naj bi bili znani v nedeljo. Volitve se bodo odvile ob strogih varnostnih ukrepih, spremljalo pa jih bo okoli 4000 opazovalcev predvsem afriških inštitucij.