Ponedeljek,
15. 2. 2010,
7.14

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 15. 2. 2010, 7.14

8 let, 7 mesecev

Irski škofje po razkritju spolnih zlorab na srečanju s papežem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Papež Benedikt XVI. je danes v Vatikanu začel dvodnevne "krizne pogovore" z irskimi škofi, ki sledijo razkritju številnih spolnih zlorab otrok s strani katoliških duhovnikov na Irskem.

Po besedah predsednika irske škofovske konference, kardinala Seana Bradyja, je srečanje s papežem prvi korak irske Cerkve na njeni poti "pokore, sprave in prenove". Na izredni vrh prispelo 24 škofov V Vatikan je na izredni vrh prispelo 24 irskih škofov, ki se bodo danes in v torek ločeno sestali s papežem ter izmenjali svoja stališča in vedenje o desetletja trajajočih spolnih, fizičnih in psihičnih zlorabah na stotine irskih otrok, za katere so odgovorni katoliški duhovniki ali pa so se dogajale znotraj nekdanjih katoliških sirotišnic in šol. Vsak škof bo imel sedem minut časa za pogovor s papežem, poleg tega pa sta predvideni še dve skupinski srečanji papeža z irskimi visokimi cerkvenimi dostojanstveniki. Eden od irskih škofov, škof Clogherja Joseph Duffy je zatrdil, da odstopi škofov niso na dnevnem redu pogovorov. Strategije za preprečevanje zlorab Po besedah kardinala Bradyja bo govora predvsem o "strategijah", kako preprečiti, da bi še kadarkoli prišlo do tovrstnih zlorab, poleg tega pa naj bi Benediktu XVI. tudi prvič doslej predstavili stališča žrtev zlorab. Te po poročanju dpa od Cerkve zahtevajo odškodnine v višini približno milijarde evrov. S strani Svetega sedeža bo na pogovorih med drugim sodeloval ameriški kardinal William Levada, vodja kongregacije za doktrino vere, ki preučuje obtožbe o zlorabah na račun duhovščine po vsem svetu. V preteklosti je to kongregacijo vodil sam Benedikt XVI., takrat še kardinal Joseph Ratzinger.

Duffy: Papež nikakor ni živel v "deveti deželi"

Škof Duffy je v nedeljo zatrdil, da bodo pogovori škofov s papežem odkriti. Kot je še dodal, je Benedikt XVI. zelo dobro seznanjen s vprašanjem zlorab v katoliški cerkvi na Irskem, saj je imel že pred imenovanjem za papeža dostop do vse dokumentacije v zvezi s tem in je natančno vedel, kaj je v njej, ter nikakor ni živel v "deveti živeli".

Bertone: Najtežja in najbolj ponižujoča so tista sojenja, ki prihajajo od znotraj Kardinal Tarcisio Bertone, številka dve v Vatikanu, je danes v pridigi pred začetkom težko pričakovanih pogovorov ocenil, da "so najtežja in najbolj ponižujoča tista sojenja, ki prihajajo od znotraj". Hkrati je dodal, da "lahko vsako sojenje postane motiv za očiščenje in posvetitev", če je le grešnik razsvetljen z vero in priznava svoje grehe.