Ponedeljek,
14. 11. 2011,
12.55

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 14. 11. 2011, 12.55

9 let, 2 meseca

Iran povišal zagroženo kazen za potovanje v Izrael

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Iranski parlament je sprejel zakon, ki predvideva bistveno povišanje zagrožene zaporne kazni za iranske državljane, ki bi potovali v Izrael.

Odslej bo Irancem, ki bodo obiskali to državo, grozilo od dve do pet let za zapahi, poleg tega pa od tri do pet let ne bodo smeli imeti potnega lista.

Bloger obsojen na 19 let zapora Prepoved potovanja v Izrael v Iranu velja od leta 1972. Kazen za tovrstna potovanja je znašala do tri mesece zapora, a v nekaterih primerih so bile dodeljene kazni tudi višje.

Znani bloger Hosen Derahšan, ki ima tako iransko kot kanadsko državljanstvo, je bil tako po obisku Izraela leta 2009 obsojen na 19 let zapora.

Novi zakon sicer predvideva tudi izjeme za tiste, ki bi jim iransko zunanje ministrstvo dovolilo potovanje v "države, v katere je pot prepovedana ali omejena".

Možnost vojaškega posredovanja ostaja Vojaško posredovanje EU sicer ni izključeno, potem ko je Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) minuli teden poročala o možnih vojaških razsežnostih njegovega jedrskega programa.

IAEA v najnovejšem poročilu, objavljenem minuli teden, ugotavlja, da je Iran od leta 2003 pa vsaj do leta 2010, če ne še naprej, razvijal "jedrsko eksplozivno napravo".

"Zavzeti moramo ostro stališče" Zunanji ministri bodo danes v Bruslju razpravljali o novih sankcijah proti Iranu zaradi njegovega jedrskega programa.

"Iran vztraja pri načrtu razvoja jedrskega orožja, zato moramo zavzeti zelo ostro stališče, okrepiti moramo sankcije v izogib dejanjem, ki jih ne bo mogoče popraviti," je dejal francoski zunanji minister Alain Juppe.

Tudi nizozemski minister Uri Rosenthal je poudaril, bi bila zagotovo potrebna zaostritev sankcij, ni pa izključil niti možnosti vojaškega posredovanja.

Nemci so možnost vojaškega posredovanja izključili Vodja nemške diplomacije Guido Westerwelle je sicer zamisel o vojaškem posredovanju zavrnil. "Menimo, da je taka razprava neproduktivna in jo zavračamo," je dejal.

Britanski zunanji minister William Hague je zavzel vmesno stališče. Dejal je, da o vojaškem posredovanju za zdaj ne razmišljajo, a da so v prihodnosti odprte vse možnosti.