Okoli 20.000 protestnikov v gruzijski prestolnici danes že peti dan zapored zahteva odstop gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija.
Gruzijska opozicija je danes sporočila, da bo pritisk na Sakašvilija še stopnjevala, med drugimi z množičnimi protesti, ki se bodo odvijali pred predsedniško palačo.
Protesti tudi pres predsedniško palačo
"Očitno množični protesti niso dovolj za predsednika, da bi se odločil za odstop. Zato smo se odločili, da se pomaknemo pred predsedniško palačo, kjer se bodo protesti nadaljevali," je dejal vodja opozicijske Konservativne stranke Kakha Kukava. Protestniki so območje pred predsedniško palačo že zasedli danes popoldne, protesti pa naj bi tam odslej potekali neprekinjeno. Opozicija hkrati zatrjuje, da so protestniki še vedno prisotni tudi pred parlamentarnim poslopjem.
Gre za največje protivladne demonstracije po avgustovski rusko-gruzijski vojni. Število protestnikov je v četrtek, ko so se protesti začeli, in v petek preseglo 60.000, nato pa se čez vikend zmanjšalo na vsega 4000. Več opozicijskih privržencev se je v mestu znova zbralo danes, ko je opozicija napovedala nove demonstracije.
Lahko protesti postanejo nasilni?
Kljub temu da opozicija stalno zatrjuje, da gre za mirne proteste, pa se mnogi bojijo, da bi se ti zaradi izredno napetega vzdušja lahko sprevrgli v nasilje. Opozicija Sakašviliju pripisuje krivdo za avgustovski oborožen konflikt z Rusijo, poleg tega pa mu očitajo tudi čedalje bolj avtokratsko vladanje, potem ko je leta 2003 prišel na oblast v tako imenovani revoluciji vrtnic. Sakašvili je doslej vse pozive k odstopu zavrnil in opoziciji ponudil možnost pogajanj glede napovedanih demokratičnih reform.