Četrtek, 16. 7. 2015, 12.11
9 let
Grški pozivi k bojkotu Nemčije
![](/media/img/05/b6/3fb3cb885d95805246e6.png)
To poletje Grki naj ne bi več uporabljali kreme za sončenje Nivea in klimatskih naprav Siemens. Prav tako za glavobol ne bodo več jemali aspirina. Tako vsaj pozivajo pobudniki bojkota nemških izdelkov, ideje, ki je vzniknila na Twitterju.
Že v ponedeljek, nemudoma po končanju nočnih pogajanj med Grčijo in Evropsko unijo, se je razprava o grškem dolgu preselila na Twitter. Najprej se je pojavil račun ThisIsACoup, ki je bil reakcija proti dogovoru. Tu so svoje mnenje izpovedovali predvsem španski in evropski skrajni levičarji. Prav na tem računu pa je tudi vzniknila ideja o bojkotu nemških izdelkov, češ da se je treba iz reakcije premakniti v akcijo. Ideja o bojkotu se je nato preselila na #BoycottGermany. Samo v ponedeljek je imel 30 tisoč odzivov.
Pozivi za bojkot se nanašajo predvsem na nemške avtomobile in dražje izdelke, tako denimo specifično pozivajo k bojkotu Volkswagna in Mieleja.
V zvezi z bojkotom se nekaj komentarjev nanaša tudi na to, da so Nemčiji po vojni odpisali dolg, ki so ga ustvarili nacisti. Ameriški anarhist in profesor antropologije na London School of Economics David Graeber poziva k bojkotu nemških izdelkov, dokler Nemčija ne bi poplačala nacističnega dolga z obrestmi vred.
Nad pozivi tudi ni preveč zaskrbljeno nemško gospodarstvo. "Poziv k bojkotu smo vzeli resno, a ni razloga za paniko,'' je za Reuters dejal predsednik nemške gospodarske zbornice Volker Treier: "Taki pozivi se pojavljajo vse od začetka grške krize in navadno izginejo brez posledic.''
Poziv k bojkotu Nemčije pa je večina uporabnikov Twitterja vzela kot šalo. Tako so se nekateri zakleli, da ne bodo več kupovali bmw-jev, ampak ferrarije. Nekdo je zapisal, da tako ali tako nima več denarja za nakup nemških izdelkov, drug pa: "Bojkotirajte Nemčijo: recite NE nogavicam v sandalih!''