Torek,
24. 2. 2009,
19.28

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 24. 2. 2009, 19.28

8 let, 9 mesecev

Francosko-italijanski vrh v Rimu: Dogovor o jedrski energiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy in italijanski premier Silvio Berlusconi sta na francosko-italijanskem vrhu v Rimu podpisala dogovor o sodelovanju Italije in Francije glede jedrske energije.

Sporazum tako med drugim predvideva gradnjo štirih jedrskih central tretje generacije v Italiji. Omenjeni dogovor, s podpisom katerega naj bi se Italija po 21 letih vrnila k uporabi jedrske energije, polaga temelje za široko sodelovanje med državama na področju jedrske energije in je povezan z memorandumom, ki sta ga danes podpisala italijansko podjetje za električno energijo Enel in francoski energetski velikan Electricite de France (EDF).

Prvi reaktor naj bi bil dokončan leta 2020 V skladu s tem memorandumom bi bila gradnja prvega jedrskega reaktorja v Italiji dokončana do leta 2020, Enel pa naj bi z 12,5 odstotnim deležem vstopil v projekt EPR za izgradnjo drugega jedrskega reaktorja zadnje generacije v Flamanvillu v Franciji.

Sarkozy je sporazum označil za "zgodovinski" Sarkozy je podpis dogovora označil za "zgodovinski". "Želimo si, da bi jedrska energija postala evropsko vprašanje", saj predstavlja "ključ razvoja", je dejal francoski predsednik. Berlusconi je podobno poudaril, da je prihodnost v obnovljivih virih energije in v jedrski energiji. "V 70. letih (prejšnjega stoletja) smo bili protagonisti jedrske energije, nato pa smo zaradi ideološkega fanatizma ene strani politike prekinili gradnjo dveh central," je dejal Berlusconi in tako krivdo za opustitev koriščenja jedrske energije pripisal italijanski levici.

Kot je še na skupni novinarski konferenci poudaril Berlusconi, imata Rim in Pariz skupno vizijo glede reševanja številnih težav. Med drugim se strinjata tudi o načinih, kako spreminjati Evropsko unijo. "Italija in Francija želita skupaj spremeniti Evropo. Bistveno je staro celino obvarovati pred krizo," je po poročanju Anse dejal Sarkozy in pojasnil, da je treba preveriti investicijske fonde, ohraniti na tisoče delovnih mest in pozornost posvetiti industrijski politiki.

Francija in Italija za skupni prostor z Rusijo Italija in Francija sta se po Sarkozyjevih besedah med drugim zavzeli za "novo strategijo" zveze Nato glede Rusije. Italija in Francija namreč soglašata, da je treba "ustvariti skupni prostor z Rusijo" in tako "evropski celini zagotoviti varnost".

Državi se strinjata tudi glede reševanja večine mednarodnopolitičnih vprašanj. Berlusconi in Sarkozy sta sicer govorila še o vojaški obvezi v Afganistanu, o Bližnjem vzhodu in o hitri železnici med Torinom in Lyonom. Ob zadnji temi je Sarkozy izrazil zadovoljstvo, da je italijanski vladi državljane uspelo prepričati, da je Francijo in Italijo dobro povezati tudi z železnico.

Vrha so se udeležili tudi ministri obeh vlad Francosko-italijanskega vrha so se poleg Berlusconija in Sarkozyja udeležili še ministri obeh vlad, pristojni za zunanje zadeve, obrambo, gospodarstvo, ekonomski razvoj, promet, okolje in prostor, šolstvo, kulturo in evropske zadeve. Po srečanju z Berlusconijem se je francoski predsednik odpravil še na Kvirinal, kjer ga je sprejel italijanski kolega Giorgio Napolitano.