Ladjo Costa Concordia, ki je lani januarja nasedla ob toskanski obali, so ponoči dvignili v pokončen položaj. Dvigovanje je trajalo 19 ur, nekaj ur dlje, kot so sprva načrtovali.
Največjo tovrstno operacijo do zdaj so spremljali številni ljudje, ki so konec zahtevne operacije pospremili z aplavzom. Sirene so se oglasile ob 4. uri zjutraj, in to je bil znak, da so ladjo dvignili v pokončen položaj in da je akcija končana.
Križarke ne bodo odstranili pred prihodnjo pomladjo
Tista stran ladje, ki je bila 20 mesecev pod vodo, je zarjavela in po navedbah vodje italijanske civilne zaščite Franca Gabriella bodo potrebna večja popravila, zato križarke ne bodo odstranili pred prihodnjo pomladjo, ko naj bi jo odvlekli v eno od italijanskih pristanišč.
Bali so se, da se bo ladja prelomila
"Rotacija je končana. Ladja je v pokončnem položaju in zdaj smo na točki nič," je pojasnil Gabrielli. Strokovnjaki so sicer operacijo označevali za tvegano, saj so se bali, da se bo ladja med njo prelomila. Ladjo so dvignili s pomočjo hidravličnega sistema. Najprej so jo morali dvigniti s skale, na katero je nasedla, nato pa obrniti za 65 stopinj.
Nesreča je zahtevala 32 življenj
Costa Concordia je nasedla 13. januarja 2012, nesreča pa je zahtevala 32 življenj. Na ladji je bilo sicer prek štiri tisoč ljudi.
Ladja naj bi bila dovolj močna za plovbo
Pomočnik župana otoka Giglio, vzdolž katerega je nasedla Costa Concordia, Mario Pellegrini, je ponoči dejal, da je "v šoku". Južnoafričan Nick Sloane, strokovnjak za reševanje ladij, ki je vodil reševanje, pa je dejal, da si je oddahnil. "Še nikoli nismo izvedli operacije takšnega obsega," je poudaril. Napovedal je, da bodo zdaj križarko podrobno pregledali in ocenili škodo, vendar pa ocenjuje, da je – glede na to, da je uspešno prestala dvigovanje – dovolj močna za plovbo.
Dva s krova še vedno pogrešana
Reševalci bodo skušali najti tudi trupli dveh še pogrešanih po nesreči, italijanske potnice in indijskega člana osebja.
600 milijonov evrov za reševanje nasedle ladje
Stroški celotne operacije, ki jo izvajata italijansko in ameriško podjetje Micoperi in Titan, naj bi presegli 600 milijonov evrov, krile pa jih bodo zavarovalnice.
Kapitanu ladje grozi do 20 let zapora
Nesrečo naj bi zakrivil kapitan Francesco Schettino, ki se še vedno zagovarja pred sodiščem, grozi pa mu do 20 let zapora.
Sodelovalo tudi slovensko podjetje
V operaciji je z dvema vlačilcema sodelovalo tudi koprsko podjetje Ocean Koper, ki se ukvarja z vodenjem ladij.
Kot je povedal direktor podjetja Radko Malačič, so projekt dobili preko podjetja Micoperi Srl, ustanovitelja Micoperi Titan, ki je prevzelo reševanje luksuzne ladje. Kot so povedali, je to za njih prva tovrstna izkušnja. Ponavadi sodelujejo pri gradnjah cevovodov in platform na morju, so pa že priskočili na pomoč tudi pri manjših dogodkih ladij.