Četrtek, 1. 12. 2011, 12.34
9 let, 1 mesec
Evropski parlament Hrvaški prižgal zeleno luč za vstop v EU

Ta korak morajo formalno potrditi še članice unije. Hrvaška premierka Jadranka Kosor je odločitev Evropskega parlamenta označila za "zgodovinski trenutek".
Buzek je ob tem izrekel dobrodošlico hrvaškim poslancem, ki bodo v parlamentu do vstopa države v unijo navzoči kot opazovalci.
Po podpisu se bodo začeli postopki ratifikacije v članicah unije in na Hrvaškem. Cilj je, da slovenska soseda postane 28. članica unije julija 2013, torej približno osem let po začetku pogajanja za članstvo, ki jih je sicer končala junija letos.
Poročevalec o napredku Hrvaške na poti v unijo Hannes Swoboda iz vrst evropskih socialistov in demokratov je ob tem članice unije pozval, naj ratifikacijski proces končajo hitro in naj ne pozabijo, da je ciljni datum za vstop Hrvaške v unijo 1. julij 2013. Poudaril je še, da uspeh Hrvaške pošilja pravo sporočilo in daje pozitivno spodbudo procesu evropske integracije tako v EU kot na Zahodnem Balkanu.
Evropski poslanec iz Slovenije Ivo Vajgl, poročevalec v senci za Hrvaško iz vrst evropskih liberalcev, je poudaril, da je zelena luč za Hrvaško, ki so jo danes prižgali v Evropskem parlamentu, "zaslužena in razveseljiva". V večletnem pogajalskem procesu je bila hrvaška sposobnost sprejeti standarde skupnosti po njegovih besedah preverjena bolj temeljito in podrobno, kot pri mnogih drugih kandidatkah, država pa je morala tudi sprejeti travmatične odločitve, s katerimi je dokazala pripravljenost sodelovati s sodiščem za vojne zločine v Haagu - ne glede na to, da je bila v balkanskih vojnah več v vlogi žrtve, kot storilca.
Hrvaška premierka Jadranka Kosor je plenarno zasedanje Evropskega parlamenta spremljala v družbi svojih ministrov in članov HDZ v Novinarskem domu v Zagrebu. Potem ko so evropski poslanci z veliko večino glasov podprli vstop Hrvaške v EU, je Kosorjeva izjavila, da gre za "zgodovinski trenutek". Ob tem je izpostavila, da je za to, da bo Hrvaška postala 28. članica EU, najbolj zaslužna njena vlada.
Izid glasovanja v Evropskem parlamentu je pozdravilo tudi slovensko zunanje ministrstvo. Po napovedih MZZ bo pogodbo v imenu Slovenije 9. decembra v Bruslju podpisal premier Borut Pahor, ki opravlja tekoče posle.
"Ugotovil sem, da EU poskuša vse kar je mogoče, da bi podkupila politični razred na hrvaškem. To jim gre dobro od rok", je povedal.
Karizmatični britanski politik je kritiziral po njegovem mnenju agresivno milijonsko kampanjo EU, s katero je ta Hrvaško skušala prepričati, da je pridružitev uniji edino upanje za državo. Poudaril je, da bodo s pridružitvijo uniji na Hrvaškem pridobile le vladajoče politične elite. Opozoril pa je tudi na pomanjkanje člankov v medijih, ki bi opozarjali na slabe strani hrvaškega vstopa v EU.
Po Faragevem mnenju je celotna kampanja EU umazana in skorumpirana: "Ta država je tisoč let hrepenela po neodvisnosti; in dvajset let jo tudi ima. Izšli so iz propadlega političnega eksperimenta - Jugoslavije. Če bodo glasovali za pridružitev EU, bodo glasovali za pridružitev novi Jugoslaviji, propadlemu političnemu eksperimentu, ki se bo sesul sam vase.