Sreda, 1. 2. 2012, 11.20
9 let
Evropo še kar stiska mraz

Iz Srbije in Ukrajine poročajo o novih smrtnih žrtvah. Skupno je mraz v Evropi terjal že okoli 80 življenj. Iz sosednjih držav poročajo tudi o težavah v prometu.
Zaradi zimskih pogojev so prepovedali promet za tovornjake in priklopnike na avtocesti proti Reki med odcepoma Bosiljevo 2 in Delnice kot tudi drugod v Gorskem Kotarju, Liki, na širšem območju Reke ter na otokih Rab, Krk, Cres in Lošinj, pa tudi v Istri na območju Labina in Ćićarije. Za ostala vozila je obvezna zimska oprema.
Močna burja na severnem Jadranu ovira tudi trajektni promet. Ne obratujejo trajekti proti Pagu, medtem ko proti Rabu prevažajo le osebna vozila.
Tudi Črno goro je zajel hud mraz s silovitim vetrom, vremenoslovci pa za prihodnje dni napovedujejo snežne padavine za celotno državo. V Kolašinu in na Žabljaku so davi izmerili 17 stopinj pod ničlo, v Pljevljah pa se je živo srebro spustilo celo 20 stopinj pod ničlo. Vremenoslovci še naprej napovedujejo močan veter, avto-moto zveza pa voznike opozarja na poledico na mostovih in v predorih, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
V Ukrajini so temperature 30 stopinj pod lediščem terjale 13 novih žrtev, skupno pa v minulih dneh že najmanj 43 življenj, je v Kijevu danes sporočilo ministrstvo za civilno zaščito. Več kot 850 ljudi okreva v bolnišnicah zaradi podhladitve.
V Romuniji je mraz v zadnjih 24 urah zahteval življenja šestih ljudi, s čimer se je število mrtvih po podatkih ministrstva za zdravje v zadnjih šestih dneh povzpelo na 14. Med žrtvami je tudi dojenček, ki je umrl v neogrevani hiši v kraju Iasi.
Na Češkem so zaradi nizkih temperatur, te so se ponekod spustile tudi do 29 stopinj pod ničlo, v zadnjih 24 urah umrli trije ljudje. Tudi na Slovaškem so temperature padle do okoli 30 stopinj pod ničlo in so bile usodne za dva človeka. Po besedah slovaških vremenoslovcev so tako rekordno nizke temperature nazadnje zabeležili februarja 1929, ko so na vzhodu države izmerili 41 stopinj pod ničlo.
Poljska policija je sporočila, da še ene mrzle noči ni preživelo pet ljudi. S tem se je število mrtvih od četrtka povzpelo na 20. Žrtve so pretežno brezdomci, ki so bili pod vplivom alkohola.
V Litvi je v torek umrl voznik avtomobila, ki je skušal prečkati zamrznjeno jezero v bližini mesta Trakai. Sopotniki so se uspeli rešitvi, voznik pa je z vozilom potonil, so poročali tamkajšnji mediji.
V latvijski prestolnici Riga so zavetišča za brezdomce povsem zasedena, zaradi nizkih temperatur pa so odprta tudi čez dan. Vremenoslovci v vseh treh državah pričakujejo, da se bo mraz v prihodnjih dneh nadaljeval, spremljal pa naj bi ga tudi mrzel veter.
Na ponesrečeni ladji Costa Concordia pred toskansko obalo so zaradi neugodnih vremenskih okoliščin začasno prekinili vse operacije reševanja in prečrpavanja goriva, ki se sklicuje na reševalne ekipe na otoku Giglio, v bližini katerega je nasedla ladja. Dostop do ladje preprečujejo močni vetrovi in razburkano morje, slabo vreme pa naj bi se po napovedih vremenoslovcev nadaljevalo vsaj še do četrtka zvečer.
Temperature so padle pod ledišče tudi v Franciji. Z jugovzhoda države poročajo o težavah zaradi snega in ledu. Na Korziki so zaradi obilnega sneženja zaprli večino gorskih prelazov, brez elektrike pa je ostalo kakih 60.000 domov.
V Švici, Belgiji in Nemčiji so oblasti zaradi mraza v zavetiščih pripravile dodatna ležišča za stotine brezdomcev.