EU in ZDA sta podpisali razširjen sporazum o odprtem nebu, ki naj bi evropskim in ameriškim letalskim prevoznikom omogočil pridobitev večinskega deleža v družbah na drugi strani Atlantika.
Ta dogovor mora sicer še skozi zakonodajne postopke v obeh čezatlantskih partnericah.
Kallas: Pomemben korak naprej
"Danes smo stopili pomemben korak naprej v naših vzajemno koristnih odnosih z ZDA v letalskem sektorju," je ob podpisu poudaril evropski komisar za promet Siim Kallas. Ta dogovor bo po njegovih besedah evropskemu letalskemu sektorju pomagal, da se izkoplje iz kriznega obdobja.
Prvi sporazum partnerici podpisali aprila 2007
Prvi sporazum o odprtem nebu sta EU in ZDA podpisali konec aprila 2007, veljati pa je začel leta 2008. To je bil sploh prvi letalski sporazum med transatlantskima partnericama, s katerim sta se strani tudi zavezali k prizadevanjem za nadaljnje odpiranje letalskih trgov, o čemer sta se pogovarjali v drugi fazi pogajanj.
Druga faza pogajanj se je začela maja 2008
Ta druga faza pogajanj, ki naj bi evropskim prevoznikom olajšala dostop do ameriškega trga ter okrepila sodelovanje na varnostnem in okoljskem področju, se je začela maja 2008 med slovenskim predsedovanjem EU na Brdu. Pogajanja so končana, a po navedbah virov pri EU bi si evropska stran želela več, kot je dobila.
Evropski vlagatelji nimajo vpliva na odločitve v ameriških podjetjih
Evropski vlagatelji lahko sedaj pridobijo 49,9-odstotni delež v ameriških družbah, še vedno pa nimajo pravice, da bi pridobili več kot 25 odstotkov delnic z glasovalnimi pravicami, kar pomeni, da nimajo vpliva na strateške odločitve v ameriških podjetjih. Ta prag je v primeru ameriških vlagateljev v evropska podjetja 49-odstoten.
Potrebne zakonodajne spremembe
Nov, razširjen dogovor omogoča evropskim in ameriškim vlagateljem pridobitev večinskega deleža v družbah na drugi strani Atlantika, vendar pa so zato potrebne zakonodajne spremembe tako na evropski kot ameriški strani, kar je lahko dolgotrajen proces z negotovim izidom.
Sporazum vključuje člen o socialni razsežnosti
Del dogovora je tudi uskladitev evropskih in ameriških pravil glede letalskih izpustov in hrupa, poleg tega naj bi bil to po navedbah komisije prvi sporazum v letalski zgodovini, ki vključuje tudi člen o socialni razsežnosti letalskih odnosov med EU in ZDA.
Številne prednosti sporazuma
Sporazum o odprtem nebu po navedbah Evropske komisije prinaša številne prednosti: 25 milijonov dodatnih potnikov, 80.000 dodatnih delovnih mest v petih letih in za 12 milijard evrov ekonomskih koristi. Poleg tega evropskim družbam omogoča, da od koder koli v EU letijo kamor koli v ZDA.
"Sporazum naj bi pripomogel k večji konkurenčnosti evropskih prevoznikov"
Odločitev o podpisu in začasni uporabi protokola o spremembi sporazuma o zračnem prometu med EU in ZDA so v Luksemburgu sprejeli prometni ministri EU. Na ministrstvu za promet pričakujejo, da bo sporazum tudi v praksi pripomogel k večji konkurenčnosti evropskih letalskih prevoznikov.