Četrtek,
26. 12. 2013,
8.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Edward Snowden zasebnost nadzor

Četrtek, 26. 12. 2013, 8.15

8 let, 7 mesecev

Edward Snowden: Otrok, ki se bo rodil danes, bo odrasel brez koncepta zasebnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Edward Snowden je v božični poslanici, ki jo je objavila britanska televizija Kanal 4, pozval h koncu množičnega nadzora nad ljudmi po svetu.

Dogajanje pa je označil za hujše, kot si ga je lahko zamislil pisatelj George Orwell, ko je pisal svoj roman "1984". Mediji so začeli junija objavljati informacije o množičnem nadzoru ameriških državljanov in državljanov drugih držav, med njimi tudi voditeljev zavezniških držav, s strani NSA in drugih obveščevalnih agencij, kot je britanska, ki to menda počnejo v imenu vojne proti terorizmu. Objave so sprožile precej zadrege v ZDA in Veliki Britaniji. Nekdanji pogodbeni analitik ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden se je pred pregonom ZDA zatekel v Rusijo, ameriški predsednik Barack Obama pa je obljubil spremembe v delovanju obveščevalnih agencij.

zvezni sodnik v Washingtonu množičen nadzor nad komunikacijami označil za neustavnega Pred dnevi je 30-letnemu Snowdnu dal prav ameriški zvezni sodnik v Washingtonu Richard Leon, ki je množičen nadzor nad komunikacijami označil za neustavnega. Snowden je za Kanal 4 izrazil zadovoljstvo, da so njegova dejanja privedla do začetka razprave o pravici do zasebnosti, ki lahko na koncu povrne zaupanje v regulatorje elektronskih komunikacij.

"Razprava bo določila, koliko zaupanja lahko imamo v tehnologijo in v vlado, ki jo regulira. Skupaj lahko najdemo boljše ravnotežje, končamo množični nadzor in spomnimo vlado, da če res želi izvedeti, kaj mislimo, naj vpraša, ker je to ceneje kot vohunjenje," je med drugim dejal Snowden.

"V žepu nosimo senzorje, ki nas spremljajo kamorkoli gremo" Dodal je, da je pred tovrstno nevarnostjo v svoji knjigi "1984" svaril že Britanec George Orwell, vendar to ni nič v primerjavi s tem, kar je mogoče danes. "V žepu nosimo senzorje, ki nas spremljajo kamorkoli gremo," je dejal Snowden.

"Otrok, ki se bo rodil danes, bo odrasel brez koncepta zasebnosti. Ne bo vedel, kaj pomeni imeti zasebni trenutek oziroma neposneto in ne-analizirano misel. Zasebnost je pomembna, ker nam omogoča, da določimo, kdo smo in kaj želimo biti," je med drugim sporočil Snowden.

Kanal 4 je Snowdnovo poslanico označil kot prvi televizijski intervju, odkar se je poleti zatekel v Rusijo, čeprav je šlo za dve minuti dolgo vnaprej posneto video sporočilo brez vprašanj.