Petek,
20. 2. 2009,
9.37

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 20. 2. 2009, 9.37

8 let, 9 mesecev

Clintonova posvarila Severno Korejo pred provokacijami

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Hillary Clinton je med obiskom v Seulu posvarila Pjongjang, da se odnosi med ZDA in Severno Korejo ne bodo izboljšali, dokler bo slednja žalila in zavračala dialog s svojo južno sosedo.

Skupaj z vodjo južnokorejske diplomacije Yu Myung Hwanom sta Pjongjang tudi ponovno pozvala k opustitvi jedrskega programa. "Pozivamo vlado Severne Koreje, naj se vzdrži provokacij in nekoristnosti v besedni vojni, ki jo vodi, ker to ni prineslo nobenih sadov," je dejala ameriška državna sekretarka Clintonova, ki je Severno Korejo že v torek na Japonskem posvarila pred morebitno testno izstrelitvijo rakete.

Odnosi med Korejama so se v zadnjem času zaostrili, Severna Koreja pa je tik pred obiskom Clintonove v Seulu izrazila "popolno pripravljenost" na vojno z Južno Korejo. Južna Koreja je nato danes sporočila, da se bo na morebiten severnokorejski raketni napad odzvala s "preventivnimi ukrepi" in napadi na lokacije izstrelitve raket.

Pohvale na račun demokracije in razcveta v Južni Koreji Clintonova, ki je s predsednikom Lee Myung-bakom in premierom Han Seung-soojem razpravljala tudi o podnebnih spremembah in globalni finančni krizi, je po drugi strani hvalila demokracijo in razcvet v Južni Koreji. Kot je dejala na novinarski konferenci, to predstavlja ostro nasprotje "tiraniji in revščini" v komunistični Severni Koreji.

Skupaj z Yujem sta tudi vztrajala pri tem, da Severna Koreja opusti svoj jedrski program in izrazila pripravljenost za nadaljnje sodelovanje svojih držav v šeststranskih pogovorih za ustavitev spornega jedrskega programa Severne Koreje. V pogovorih poleg obeh Korej in ZDA sodelujejo še Kitajska, Japonska in Rusija.

Poleg tega je Clintonova imenovala svojega posebnega odposlanca za Severno Korejo, kar je postal nekdanji veleposlanik v Južni Koreji Steven Bosworth. Vodja ameriške diplomacije ga je označila za sposobnega in izkušenega diplomata, ki bo z državami, ki sodelujejo v pogajanjih s Pjongjangom, med drugim sodeloval pri iskanju načina, kako doseči, da se bo Severna Koreja vrnila za pogajalsko mizo.

Clintonova bo pot zaključila na Kitajskem Clintonova se na obisku v Seulu mudi v okviru azijske turneje, ki je njena prva pot v tujino po prevzemu položaja. Pred Južno Korejo je že obiskala Japonsko in Indonezijo, pot pa bo zaključila na Kitajskem.